fot. PAP/Marcin Bielecki

Min. Rafalska: Po „500 plus” mniej korzystających z pomocy społecznej

Ponad 11 mld 300 mln zł wypłacono dotychczas w ramach świadczenia „Rodzina 500 plus” – poinformowała wczoraj w Szczecinie Elżbieta Rafalska, minister  rodziny, pracy i polityki społecznej.

Według polityk od czasu wprowadzenia świadczenia, zmniejszyła się liczba osób korzystających z pomocy społecznej.

Jak podkreśliła minister wpływa na to nie tylko „Program 500 plus”, ale także coraz lepsza sytuacja na polskim rynku pracy. Minister Elżbieta Rafalska, dodała, że liczy na to, iż nowa jakość pracy socjalnej powinna służyć usamodzielnieniu się wielu rodzin.

– Dzisiaj jest lepsza sytuacja na ryku pracy. Rodzina może powiedzieć, że dzisiaj może radzić sobie sama i nie chce korzystać z pomocy społecznej. Natomiast liczę na to, że impuls (…) do nowej jakości pracy socjalnej powinien spowodować wzrost pracy socjalnej, intensywniejszą pracę z rodziną – taką, która służyłaby wychodzeniu z pomocy społecznej i temu usamodzielnieniu rodzin, nie tylko wynikającego z trudnej sytuacji materialnej. Bo czasami może być ono związane z niezaradnością życiową, z przewlekłą chorobą, bezrobociem albo innymi czynnikami – mówiła minister Elżbieta Rafalska.

W Szczecinie minister Elżbieta Rafalska spotkała się z przedstawicielami Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie z województw zachodniopomorskiego i lubuskiego.

Rozmowy dotyczył między innymi pieczy zastępczej i funkcjonowania domów opieki społecznej oraz środowiskowych domów samopomocy.

RIRM

drukuj