500 plus dla osób niesamodzielnych

Do tej pory przyznano ponad 767 tys. świadczeń uzupełniających „500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji”. Szczegółowe dane na ten temat zaprezentował w Sejmie wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Świadczenie uzupełniające w wysokości do 500 złotych skierowane jest do osób, które ukończyły 18 rok życia i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji. Wsparcie realizowane jest od września 2019 roku. O szczegółach mówił w Sejmie wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

– Łącznie do końca ubiegłego roku wpłynęło milion 141 tys. wniosków, z czego przyznano decyzji na świadczenie uzupełniające 767 tys. 510. W ponad 200 tys. przypadków odmówiono prawa do świadczenia, głównie ze względu na to, że nie stwierdzono niezdolności do samodzielnej egzystencji, tej głównej przesłanki upoważniającej do świadczenia – zaznaczył wiceminister.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1486965933830815744

Z danych resortu wynika, że większość świadczeniobiorców – 65 procent – to kobiety. Z kolei 35 procent stanowią mężczyźni. 43 procent pobierających świadczenie to osoby powyżej 75 roku życia. Łącznie na realizację wsparcia ZUS i KRUS przeznaczyły już ponad 7,5 mld. zł. Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, należy złożyć wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Osoby, które nie mają orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji, do wniosku powinny dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku oraz dokumentację medyczną.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl