fot. pixabay.com

Wiceminister finansów będzie rozmawiał z Rzecznikiem MŚP nt. Polskiego Ładu

Artur Soboń zapowiedział rozmowy z rzecznikiem małych i średnich firm oraz organizacjami przedsiębiorców na temat poprawy Polskiego Ładu. O szczegółach wiceminister finansów mówił w Sejmie w trakcie debaty wywołanej przez opozycję.

O debatę parlamentarną na temat Polskiego Ładu oraz kondycji małych i średnich firm wnioskowała Koalicja Obywatelska. Poseł Maria Małgorzata Janyska twierdziła, że wrogiem dla władzy są pracowici i przedsiębiorczy ludzie. Mówiła, że rośnie liczba firm, które zawieszają działalność.

– Nieład, nazywany dla pozoru Polskim Ładem, spowodował, że z dnia na dzień firmom do drożyzny doszły dodatkowe obowiązki i koszty – zaznaczyła poseł Maria Małgorzata Janyska.

W odpowiedzi po dane z ostatnich lat sięgnęła wiceminister rozwoju i technologii, Olga Semeniuk.

– Biorąc pod uwagę liczbę likwidowanych działalności w odniesieniu do lat 2016-2019, liczba wniosków dotyczących likwidacji działalności kształtuje się na bardzo zbliżonym poziomie, pomimo dwóch lat intensywnego trwania pandemii – poinformowała wiceminister Olga Semeniuk.

Jeszcze dalej wstecz zajrzał nowy wiceminister finansów, Artur Soboń.

– Firm, które dzisiaj funkcjonują, jest o 600 tys. więcej niż wtedy, kiedy oddawaliście władzę. Taki jest REGON – wskazał wiceminister Artur Soboń.

Wiceszef resortu finansów podkreślał, że Polski Ład to poważna próba zreformowania dotychczasowego systemu podatkowego.

– System, który dzisiaj reformujemy, jest systemem skomplikowanym i niesprawiedliwym – powiedział Artur Soboń.

Tłumaczył, że przedsiębiorcy kierują do rządu swoje uwagi, które są reakcją na Polski Ład. Resort finansów ma podjąć rozmowy na temat zmian z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców, a także z organizacjami przedsiębiorców. Do poprawy na pewno będzie kwestia różnic remanentowych, co zapowiedział wiceminister Artur Soboń. W tej sprawie swoje uwagi zgłaszał rzecznik Adam Abramowicz.

W obliczaniu składki zdrowotnej nie będzie można już uwzględniać kosztów towaru. Wtedy w niektórych przypadkach przedsiębiorca zapłaci składkę zdrowotną nie od dochodu, lecz od całkowitego przychodu ze sprzedaży, co może pociągnąć za sobą ogromne koszty.

– Z całą pewnością jest nieco więcej postulatów, jakie przedsiębiorcy do nas kierują w ramach systemu podatkowego, który niesie za sobą zmiany po 1 stycznia 2022 roku. W dialogu z przedsiębiorcami taki pakiet zmian przygotujemy. Tam też będzie amortyzacja – poinformował Artur Soboń.

Wiceminister mówił też o potrzebie lepszej komunikacji. Wskazał na już podjęte działania, jak webinary, czaty i inne próby przebicia się z przekazem na temat szczegółów Polskiego Ładu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl