A. Soboń: W 2019 r. w ramach Mieszkania plus w Warszawie ruszy budowa 10 tys. mieszkań

W przyszłym roku w Warszawie ma ruszyć np. budowa osiedla przy ul. Karczunkowskiej, gdzie powstanie niespełna 3 tys. mieszkań – powiedział we wtorek wiceszef MIiR Artur Soboń. Dodał, że w całej stolicy w ramach programu Mieszkanie plus w 2019 r. rozpocznie się budowa ponad 10 tys. mieszkań.

„Mamy takie lokalizacje, które są gigantycznymi realizacjami. Mamy pomysły na minimiasta w ramach dużych miast, całe osiedla” – mówił wiceszef resortu inwestycji i rozwoju na antenie Radia Plus.

Artur Soboń zapowiedział, że w Warszawie ma się rozpocząć w przyszłym roku budowa osiedla przy ul. Karczunkowskiej.

„To są tzw. Nowe Jeziorki, gdzie jest dostęp do stacji kolejowej, gdzie teren jest atrakcyjny, bo jest komunikacja publiczna” – wskazał.

Wiceminister zaznaczył, że kończy się właśnie konkurs na koncepcję osiedla.

„Tam powstanie niespełna 3 tys. mieszkań, i te 3 tys. mieszkań to jest ok. 10 tys. ludzi” – powiedział.

Dodał, że w całej Warszawie będzie to na pewno powyżej 10 tys. mieszkań rozpoczętych w 2019 roku.

Jak zaznaczył Artur Soboń, największy deweloper w Polsce buduje 3,5 tys. mieszkań rocznie.

„Więc w Polsce buduje się mieszkań średnio ponad 150 tys. rocznie. Ostatnie lata to jest duży wzrost realizowanych inwestycji. Te miesiące np. bieżącego roku to jest okres, w którym deweloperzy budują więcej niż nawet budownictwo indywidualne, więc mamy boom w budownictwie” -ocenił.

Zaznaczył jednak, że „dorzucenie kilkunastu czy kilkudziesięciu tys.” nowych czynszowych mieszkań rocznie, dostępnych cenowo dla Polaków „istotnie zmieni ten rynek i wpłynie na ceny”.

Jak wyjaśnił, chodzi o otwarcie rynku poprzez interwencję państwa.

„Wprowadzając również interwencję państwa i mieszkania, które będą powstawały na gruntach Skarbu Państwa, będą atrakcyjne cenowo dla Polaków. To wpłynie pozytywnie nie tylko na tych, którzy będą chcieli wynająć mieszkanie w ramach programu Mieszkanie plus, ale także na tych, którzy będą chcieli kupić mieszkanie, bo będą mieli bardziej zróżnicowaną i sądzę, że tańszą ofertę” – ocenił wiceszef resortu inwestycji i rozwoju.

Według niego popyt na mieszkania dziś jest i nie trzeba go wspierać.

„Mamy duże zainteresowanie, trzeba wesprzeć podaż, trzeba zwiększyć skalę, ofertę, trzeba tę ofertę bardziej zróżnicować” – podkreślił.

Dodał, że „brakuje nam mieszkań czynszowych”.

„Mamy słabą mobilność na rynku pracy, więc te mieszkania, jeśli stworzymy taką siatkę w całej Polsce tych mieszkań, one oczywiście pomogą nam na większą mobilność na rynku pracy” – zaznaczył.

Dodał, że wpłynie to pozytywnie na całą gospodarkę.

„Jeśli mówimy o 100 tys. mieszkań (w 2019 r.- PAP) – mówimy o 20 mld zł zainwestowanych nie tylko w polską gospodarkę, ale w różne branże” – mówił Artur Soboń.

Zaznaczył, że państwo buduje „bez użycia pieniędzy budżetowych”.

„Budujemy z pieniędzy inwestycyjnych, ale tym najsłabszym (osobom) w ramach programu (Mieszkanie plus – PAP) gotowi jesteśmy dopłacać do czynszów i tak się robi w całej Europie” – powiedział Artur Soboń.

Celem programu „Mieszkanie plus” jest zwiększenie podaży mieszkań na wynajem. Trzonem rządowego programu są inwestycje realizowane przez BGK Nieruchomości.

BGKN ma w przygotowaniu ponad 25 tys. mieszkań, z czego ponad 2 tys. w budowie. Łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 3 mld zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl