Podlaskie: W Hajnówce ma powstać 30 mieszkań w ramach Mieszkania Plus

30 mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus ma powstać w Hajnówce (Podlasie). W czwartek w Białymstoku podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Podpisali go, w obecności wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, wiceminister infrastruktury i budownictwa, pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości Tomasz Żuchowski, burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak oraz pełnomocnik ds. organizacji KZN Tomasz Tomala.

Goście mówili wcześniej podlaskim samorządem i przedsiębiorcom z branży budowlanej o zasadach programu Mieszkanie Plus w ramach cyklu organizowanych w poszczególnych regionach spotkań na ten temat.

List określa harmonogram działań, których efektem ma być powołanie spółki celowej z miastem Hajnówka do budowy tych mieszkań – wyjaśnił wiceminister Żuchowski. W określonym czasie (maksymalnie 180 dni) mają być przeanalizowane wszystkie wymogi, by do inwestycji doszło. W ramach podpisanego listu będą również określane wszystkie szczegóły, m.in finansowanie inwestycji, kryteria naboru chętnych na te mieszkania. Mieszkania będą budować wyłonieni w przetargu przedsiębiorcy.

Żuchowski poinformował, że Hajnówka jest drugim po Łomży miastem w Podlaskiem, które ma podpisany list ws. Mieszkania Plus w formule Krajowego Zasobu Mieszkaniowego, czyli poza pilotażem, który realizuje BGK Nieruchomości. W Łomży będzie budowanych 115 mieszkań w dwóch blokach, na parterze powstanie przedszkole.

Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak powiedział dziennikarzom, że miasto chce przekazać pod budowę mieszkań w programie Mieszkanie Plus ok. 30-arową działkę w dogodnej lokalizacji przy hajnowskim szpitalu. Dodał, że teren należy do gminy, ma stosowny plan zagospodarowania przestrzennego, jest dobrze skomunikowany, uzbrojony w potrzebną infrastrukturę komunalną.

„Trudno dzisiaj jeszcze powiedzieć, kiedy realnie budowa może ruszyć. Ale jesteśmy przekonani, że jest to szansa, z której trzeba skorzystać” – mówi Jerzy Sirak. Burmistrz liczy, że budowa ruszy w 2018 r.

Jerzy Sirak dodał, że w Hajnówce jest „duża grupa” osób, które nie spełniają kryteriów, by dostać mieszkania komunalne, ale jednocześnie nie stać ich na własne M czy budowę domu. Dodał, że nie ma jeszcze szczegółowych szacunków, ile osób byłoby zainteresowanych mieszkaniem w ramach programu Mieszkanie Plus, ale wierzy, że „bez problemu” znajdą się najemcy zainteresowani nimi.

Wiceminister Tomasz Żuchowski poinformował, że tylko w ostatnim miesiącu podpisano listy intencyjne z samorządami ws. budowy prawie dwóch tysięcy mieszkań w takiej formule. W piątek kolejne takie listy będą podpisywane podczas następnego spotkania informacyjnego w Szczecinie.

„Wyjaśniamy również, że Mieszkanie Plus to nie jest mieszkanie za darmo, to nie jest mieszkanie substandardowe (…), ani mieszkanie, które w jakikolwiek sposób będzie odbiegało od dzisiejszego standardu, a wręcz przeciwnie” – mówił Tomasz Żuchowski.

Podkreślał, że mają to być mieszkania z całą potrzebną i wymaganą infrastrukturą, parkingami, przedszkolami, żłobkami, szkołami w sąsiedztwie, dobrą komunikacją. Dodał, że trwają rozmowy z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską o tym, by łączyć w takich miejscach inwestycje, które mogą być finansowane z programu Maluch Plus dla najmłodszych.

Tomasz Żuchowski mówił także, że mają to być mieszkania „zasiedlane wespół z tymi, którzy dzisiaj kupują mieszkania za gotówkę lub w kredycie hipotecznym”.

„Nie chcemy dzielić ludzi na lepszych, gorszych” – mówił.

Podsumowując dotychczasowych kilkanaście spotkań w regionach Żuchowski ocenił, że wśród samorządów jest jeszcze – jak to określił – „spory deficyt wiedzy” o tym, na czym polega program Mieszkanie Plus, ale efektem spotkań są odpowiedzi na szczegółowe pytania i podpisywane kolejne listy z gminami.

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl