Jarocin jako pierwszy skorzysta z programu „Mieszkanie Plus”

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy Jarocina jako pierwsi w Polsce dostaną klucze do mieszkań realizowanych w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Ujawniono już ceny pierwszych lokali. Są one niemal o połowę niższe niż na wolnym rynku.

W tym 30-tysięcznym mieście tanich nowych mieszkań dotychczas było jak na lekarstwo. Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego pierwsze 100 lokali przyzna na początku przyszłego roku.

– Pierwszy etap to 258 mieszkań i te mieszkania są już, można powiedzieć, w 80-ciu proc. zaawansowania. I pierwsze mieszkania zostaną oddane w marcu przyszłego roku – informuje Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Przyszli lokatorzy o tym, które mieszkanie zostało im przyznane dowiedzą się już za miesiąc.  Znamy już ceny pierwszych lokali. Za wynajem 3-pokojowego mieszkania w Jarocinie trzeba będzie zapłacić 600 złotych miesięcznie. To niemal o połowę taniej niż na wolnym rynku. Nie dziwi więc ogromne zainteresowanie programem.

– Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Nie sądziliśmy, że aż tak duże – podkreśla Jerzy Wolski.

Jarocin jest pionierem programu, ponieważ zanim jeszcze rząd ogłosił program planowano już tam budowę tanich mieszkań czynszowych. Przygotowane były już działki i projekty. W ramach rządowego programu wybudowanych zostanie tu aż 400 mieszkań. „Mieszkanie Plus” ma być alternatywą dla wszystkich tych, którzy dziś nie mają zdolności kredytowej.

– Jego założenie jest proste – chodzi o to, aby zwiększyć dostępność mieszkań dla osób, które są zagrożone wykluczeniem społecznym, żeby zwiększyć dostępność mieszkań dla osób, które do tej pory nie miały na to żadnych szans – zaznacza Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

15 listopada planowane jest spotkanie w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim poświęcone programowi.

– Planowana jest konferencja z udziałem ministra Żuchowskiego, na którą wojewoda i minister zaprasza przede wszystkim samorządowców, ale też deweloperów – mówi Dorota Stawicka.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce, aby do 2030 roku liczba mieszkań przypadająca na tysiąc mieszkańców osiągnęła wysokość mieszczącą się w aktualnej średniej Unii Europejskiej. Oznacza to wzrost wskaźnika z obecnego poziomu 363 do 435 mieszkań na 1000 osób.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl