„Mieszkanie plus” – Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju stawia na nowoczesną technologię

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce ożywić rynek budowlany w Polsce i stawia na nowoczesną technologię prefabrykantów. Dzięki tej efektywnej formie budownictwa już wkrótce powstaną osiedla z tzw. wielkiej płyty.

Rządowy program „Mieszkanie plus” jest bardzko konsekwentnie realizowany, tym bardziej, że w Polsce mamy obecnie deficyt mieszkań. Według różnych szacunków sięga on od 1 miliona do 3 milionów lokali. Aby wyjść naprzeciw tym potrzebom, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rusza z nowym projektem – osiedli z prefabrykantów.

– Chcemy wprowadzić nowy system budowy mieszkań, który jest w tej chwili mało popularny w naszym kraju, oparty o technologie prefabrykacyjne. To nie są technologie w tej chwili u nas bardzo popularne, ponieważ mamy jeszcze złe wspomnienia z tzw. wielkiej płyty, które nam się kojarzyły z niską jakością. Podróżując po świecie, rozmawiając w innych krajach, szczególnie w tych krajach, które są zainteresowane tego typu budownictwem wielorodzinnym, że ten system znajduje coraz większe uznanie – wyjaśnia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Prefabrykowany system zabudowy na ograniczać czasochłonność wykonywanych prac oraz być spójny technicznie i technologicznie. Ma przynieść także duże oszczędności.

– Ze względu na szybkość budowy – to jest szalenie ważna rzecz i jeżeli nam w tej chwili zależy na znaczącym przyspieszeniu budowy mieszkań pod wynajem to tego typu technologie na pewno są tutaj przydatne ze względu również na cenę. Otóż przy dużej skali można uzyskać znaczące efekty skali, ale również – co dla nas zaczyna być szalenie ważne – jest to system, który wymaga zaangażowania znacznie mniejszych zasobów pracy – dodaje Jerzy Kwieciński.

Dziś nagrodę za projekt osiedla z prefabrykantów otrzymała pracownia BBGK Architekci.

– Mamy świadomość odpowiedzialności, która na nas ciąży, dlatego większość projektów, które realizujemy, są projektami, które wyłaniamy w konkursach, dbając o jakość. Myśląc o tym, żeby za 50 lat nie zostawić Polski z takim problemem, jakim dzisiaj jest wielka płyta z lat 90-tych – zaznacza koordynator Rady Mieszkalnictwa przy prezesie Rady Ministrów Mirosław Barszcz.

Największy udział nowoczesna technologia prefabrykatów ma w na rynkach Europy Zachodniej czy w Skandynawii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl