A. Adamczyk: „Nie ma gniazda – nie ma piskląt”, czyli o Programie „Mieszkanie plus”

Ponad milion mieszkań dla osób niezamożnych powinno powstać do 2025 roku – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk w „Polskim Punkcie Widzenia” na antenie TV Trwam. Szef resortu podczas audycji oceniał przyjęty właśnie Program „Mieszkanie plus”.

Rząd przyjął wczoraj Narodowy Program Mieszkaniowy. Przewiduje on m.in. budowę mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności na terenach państwowych.

– 40 proc. Polaków nie jest w stanie zabezpieczyć sobie mieszkania – im to dedykujemy. Niebawem poznamy określone kryteria. W pierwszej kolejności na pewno będą promowane i wspierane rodziny z dziećmi, rodziny wielodzietne, a także osoby samotne i osoby starsze. Nie jest tak, że Narodowy Program Mieszkaniowy jest stworzony tylko dla młodych ludzi – wskazał minister infrastruktury i budownictwa.

Na pytanie red. Dariusza Pogorzelskiego, czy z programu będą mogły skorzystać osoby, które już mają mieszkania, ale na kredyt i nie są w stanie go spłacić, Andrzej Adamczyk odpowiedział, że pierwszeństwo mają obywatele bez mieszkań.

– W pierwszej kolejności zakładamy, że te mieszkania dedykowane są tym, którzy nie mają i nie mieli mieszkań, a dochody nie pozwalają na ich zakup. Mamy nadzieję, że w trakcie realizacji programu mieszkaniowego będą zmieniały się parametry. Myślimy, że w Polsce uda się zlikwidować problem deficytu mieszkaniowego, tak jak udało się to w całej Europie. A dlaczego się udało? Rządy tamtych państw myślały i działały odpowiedzialnie o przyszłych pokoleniach i uruchamiały takie programy dużo wcześniej. My jesteśmy spóźnieni o 20 lat – podkreślił gość TV Trwam.

Obecnie deficyt mieszkań wynosi 897 tys. lokali – powiedział Andrzej Adamczyk.

– 897 tys. – tyle rodzin mieszka w niesamodzielnych mieszkaniach. Co najmniej dwie rodziny żyją w jednym lokalu, przy czym weźmy pod uwagę niedobór statystyczny. Proszę sobie wyobrazić, że jest on na plusie, czyli nie ma niedoboru. Oznacza to, że 120 tys. mieszkań stoi pustych. To głęboka zapaść w polityce mieszkaniowej. Z jednej strony, prawie milion rodzin musi „gnieździć się” w małych mieszkaniach, mieszka w bardzo trudnych warunkach z innymi rodzinami i nie ma szans na zakup samodzielnego mieszkania – akcentował minister.

Polityk przedstawił powód zapaści w polityce mieszkaniowej.

– To efekt braku polityki mieszkaniowej państwa. Ostatnie 8 lat, a przypomnę, często w TV Trwam i Radiu Maryja wraz z innymi posłami mieliśmy okazję o tym mówić, było zaprzepaszczonym czasem we wsparciu rodzin w zdobywaniu własnego mieszkania – mówił minister infrastruktury i budownictwa.

Minister zwrócił uwagę, że jako kraj mamy najmniej mieszkań w całej Europie.

– W Polsce jest najmniej mieszkań na 1000 mieszkańców, czyli najmniej mieszkań w Europie. 350 mieszkań wobec 418 mieszkań w Rumunii. Musimy dojść do poziomu europejskiego. Musimy dać szansę szczególnie młodym ludziom, ale wszystkim ludziom, którzy nie mają mieszkania. „Nie ma gniazda – nie ma piskląt”- jeżeli nie zadbamy o mieszkania dla młodych pokoleń, to nie możemy marzyć o tym, że Polska będzie się wzmacniała i rozwijała – ocenił Andrzej Adamczyk.

W myśl Programu „Mieszkanie plus” powstanie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, który będzie wykorzystywał grunty należące do Skarbu Państwa. Jest ich ok 9 tys. ha.

– Obliczyliśmy, że w Polsce do 2025 roku powinno powstać ponad milion mieszkań dla osób niezamożnych. (…). Uruchamiamy wszystkie możliwe instrumenty, prowadzimy politykę wsparcia budownictwa mieszkaniowego z pomocą nieruchomości Skarbu Państwa (…). Nabór do Programu „Mieszkanie plus” będziemy chcieli rozpocząć w II kwartale 2017 roku, natomiast pilotaż będzie realizował Bank Gospodarstwa Krajowego już jesienią tego roku – podkreślił szef resortu infrastruktury.

Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem wyniesie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy w dużych miastach, w mniejszych będzie zdecydowanie taniej. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za metr kwadratowy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl