fot. twitter.com/GDDKiA

Rozbudowa Via Carpatii

Kontynuacja i intensyfikacja to jak mówił minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk najważniejsze cele w zakresie rozwijania trasy Via Carpatia. Szef resortu infrastruktury wziął udział w trwającej w Krasiczynie nieopodal Przemyśla konferencji Europa Karpat.

Andrzej Adamczyk rozmawiał z ministrami Ukrainy, Słowacji, Czech oraz Mołdawii na temat rozwoju komunikacji w Europie Środkowej na osi wschód–zachód oraz północ–południe.

Szef resortu infrastruktury podkreślił, że wszystkie debaty i spotkania pokazują wartość, jaką stanowi Via Carpatia, dlatego, priorytetem jest kontynuacja inwestycji, a także jej rozbudowa.

Minister wskazał, iż można mówić o swoistej reorientacji, która jest efektem wojny na Ukrainie. Chodzi o nakreślenie nowych szlaków eksportowych, w realizacji których kluczową rolę odgrywa Polska.

Ważne są przede wszystkim łańcuchy dostaw, ich reorientacja. Wszystkich upraw rolnych w ubiegłym roku było 105 mln ton. Jeżeli Ukraina skonsumowała 30 proc., a więcej nie, to 70 mln ton zbóż, słonecznika musi zostać wyeksportowanych z Ukrainy. Kiedyś szczególną rolę odgrywały porty ukraińskie. Dzisiaj jest to zachodnia granica Ukrainy – wskazał Andrzej Adamczyk.

Cykl konferencji Europa Karpat został zapoczątkowany w 2010 roku. Celem inicjatywy jest pogłębianie transgranicznej współpracy regionalnej, monitorowanie postępów we wdrażaniu Konwencji Karpackiej oraz podejmowanie wspólnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju Karpat.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl