pixabay.com

Kiedy warto przejść na emeryturę?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpowiada, kiedy warto przejść na emeryturę. Należy wiedzieć, że nasza decyzja będzie miała wpływ na wysokość świadczenia.

Prawo do emerytury mają osoby, które ukończyły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Wniosek o świadczenie można złożyć już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Należy jednak wiedzieć, że moment przejścia na emeryturę wpływa na wysokość świadczenia.

– Pracując dłużej, możemy liczyć na wyższe świadczenie. Wynika to z opłacania dodatkowych składek, ich waloryzacji, a także mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń. Osoby, które planują przejść na emeryturę w maju lub czerwcu, lepiej żeby poczekały z tym do lipca. Podobnie jak w ubiegłym roku, lipiec będzie korzystniejszym miesiącem, żeby przejść na emeryturę. Związane jest to z waloryzacją roczną i kwartalną – mówiła Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Zanim złożymy wniosek o emeryturę, warto skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który jest dostępny w każdej placówce ZUS. Doradca wyliczy w kalkulatorze emerytalnym symulację wysokości emerytury i powie, o ile będzie ona wyższa, jeżeli będziemy dalej pracować. Doradzi też, kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę.

Piotr Brzezina/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl