PAP/Darek Delmanowicz

Trwa 33. edycja konferencji Europa Karpat

W Krasiczynie obok Przemyśla trwa 33. edycja konferencji Europa Karpat. Główne tematy spotkania to wojna na Ukrainie, transformacja i odbudowa tego kraju, a także rozwój komunikacji w Europie Środkowej.

W dwudniowej konferencji udział biorą parlamentarzyści, samorządowcy oraz eksperci z regionu Karpat – Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech, Litwy, Węgier, Rumunii i Mołdawii. Zaproszono także wicepremier Ukrainy, Irynę Wereszczuk, a także przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy, Rusłana Stefanczuka.

Pierwszy panel został poświęcony różnorodności państw karpackich. Rozmawiano na temat znaczenia poszczególnych krajów, ziem i regionów w budowaniu tożsamości Europy Środkowej.

Kolejna część dotyczyła cywilizacyjnych wędrówek w Europie Środkowej poprzez infrastrukturalne projekty, takie jak Via Carpatia, po projekty kulturalne (np. Via Kulturalia).

Inaugurując konferencję, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, poseł Marek Kuchciński z Prawa i Sprawiedliwości, podkreślił, jak ważne jest dziś budowanie współpracy w regionie.

– Opatrzność i czynnik ludzki – siła polityków Polski, Węgier, Słowacji, Czech, Rumunii, Bułgarii i państw bałtyckich – spowodowały, że kraje te są w Unii Europejskiej. W ten sposób wydobyliśmy się spod orbity Moskwy. Inni tam pozostają. Jak ważna jest to sprawa, widać to po Ukrainie. Budowaliśmy nasze państwo w spokoju, a za wschodnią granicą Polski trwa wojna – powiedział poseł Marek Kuchciński.

Konferencji towarzyszy wystawa pn. „Ukraina moimi oczami” w ramach Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat. Patronat honorowy nad ekspozycją objął prezydent Andrzej Duda.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl