[TYLKO U NAS] prof. Jan Szyszko: Lasy Państwowe włączyły się w program Mieszkanie plus, aby promować budownictwo drewniane

Lasy Państwowe postanowiły włączyć się w program Mieszkanie plus w ten sposób, żeby budować, rozpowszechniać i promować budownictwo drewniane, szczególnie w terenach wiejskich. Ono ma służyć tworzeniu miejsc pracy. Mamy surowiec. Jeśli się go przetworzy, jest to wartość dodana, a wartość dodana to są miejsca pracy na terenach wiejskich – powiedział w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Minister środowiska podkreślił, że drewno jest surowcem, które sprzyja ograniczaniu koncentracji CO2 w atmosferze, co wpisuje się w obecną politykę klimatyczną, a w dodatku jest tańsze niż szkło czy cement.

– Trzeba pamiętać, że żyjemy w okresie polityki klimatycznej. Celem polityki klimatycznej jest m.in. zmniejszanie koncentracji CO2 w atmosferze. Są dwie metody zmniejszania koncentracji CO2: z jednej strony mniej emitować, a więc nowe technologie, mniej spalać, bardziej efektywne technologie spalania, innowacyjność, a z drugiej strony drewno to jest wyśmienity budulec, m.in. na domy. Ten budulec to nie jest cement, stal czy szkło, których wyprodukowanie kosztuje bardzo dużo, ale jednocześnie związane jest z emisją CO2 do atmosfery. Żeby wyprodukować cement, szkło czy stal, trzeba zużyć dużo energii, spalić dużo węgla, a w związku z tym dokonać pewnej emisji do atmosfery. Drewno to zupełnie coś odwrotnego – to jest ten surowiec, gdzie wychwytujemy CO2 z atmosfery i magazynujemy go w drewnie po to, aby to drewno służyło człowiekowi – wyjaśnił szef resortu środowiska.

Drewno to surowiec niezwykle trwały, o czym świadczą chociażby kilkusetletnie budowle sakralne – wskazał minister.

– Drewno jest trwałym surowcem. Mamy budownictwo drewniane, sakralne chociażby, a niektóre kościoły liczą sobie kilkaset lat. Jak buduje się dobrze i z dobrego surowca, to nie ulega wątpliwości (oczywiście każdy dom wymaga również konserwacji), że to jest surowiec niezwykle dobry, niezwykle przyjazny, a jednocześnie ten surowiec włącza się jakby w politykę klimatyczną – akcentował.

Lasy Państwowe zaproponowały możliwość budowania drewnianych mieszkań na wynajem, aby w ten sposób zapewnić mieszkania ludziom pracującym na terenach wiejskich – tłumaczył gość „Polskiego punktu widzenia”

– Lasy Państwowe mają swego rodzaju marginalne grunty- nie leśne, nie zalesione. W tych miejscach, gdzie są potrzebne mieszkania, gdzie są potrzebne mieszkania również dla miejsc pracy, to wtedy można budować pod wynajem i taka oferta również jest składana przez Lasy Państwowe, aby wykorzystywać budownictwo drewniane po to, żeby wynajmować mieszkania dla ludzi, którzy będą pracowali w terenach wiejskich – zaznaczył prof. Szyszko.

Minister poinformował, że Lasy Państwowe dysponują również nieużywanymi leśniczówkami, które będzie można przystosować do funkcjonowania jako baza noclegowa, turystyczna.

– Mamy piękne enklawy, bardzo stare domy, leśniczówki, które straciły swoją użyteczność pod względem gospodarowania w lesie, ale mogą służyć jako baza turystyczna, baza noclegowa, coś małego, które gdzieś tam występuje w przepięknych środowiskach. Odremontowanie, wybudowanie, rozwój turystyki – to również są miejsca pracy w terenach wiejskich – zwrócił uwagę szef resortu środowiska.

Całość programu „Polski punkt widzenia” z udziałem prof. Jana Szyszko można zobaczyć [tutaj].

RIRM

drukuj