fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] S. Mazurek: Prof. J. Szyszko był uznawany na świecie za wybitnego polskiego naukowca

„Śp. prof. Jan Szyszko był uznawany na świecie za wybitnego polskiego naukowca. Świadectwem tego były dwa doktoraty honoris causa – w Niemczech i na Ukrainie, ale też nagroda Światowej Federacji Naukowców, którą otrzymał jako drugi Polak w historii” – powiedział na antenie Radia Maryja w piątkowej audycji „Aktualności dnia” Sławomir Mazurek, dyrektor Banku Ochrony Środowiska.

Wiele batalii trzeba było stoczyć o właściwe rozumienie tego, jaką rolę odgrywa przyroda w  życiu człowieka, narodzie i społeczeństwie. Sławomir Mazurek wspominając postać prof. Jana Szyszko zaznaczył, że były minister środowiska „bardzo troszczył się o przyrodę”.

– Wszystkim działaniom prof. Jana Szyszko towarzyszyła pasja i nauka, którą rozwijał. Paweł Sałek, kiedy rok temu wspominał profesora, mówił o bogactwie, które prof. Jan Szyszko zostawił. Nie to pojawiające się w tabloidach, ale bogactwo pracy naukowej, prac magisterskich czy habilitacyjnych, które powstawały w Tucznie – powiedział dyrektor Banku Ochrony Środowiska.

Gość Radia Maryja podkreślił, że były minister środowiska był „człowiekiem wielkiej pasji, naukowcem, leśnikiem. To była osoba, która – jak mówił Jarosław Kaczyński – była człowiekiem naprawy Rzeczypospolitej”.

– Obszar ekologii, zrównoważonego rozwoju, demografii był niezwykle bliski profesorowi Szyszko. Jarosław Kaczyński mówił, że jest to człowiek walki, naprawy, ale też człowiek niezwykle integralny, twardy, potrafiący płynąć pod prąd, jasno opierając się w swoich wypowiedziach na danych naukowych, które zbierał, poszerzał i starał się prezentować w Polsce oraz zagranicą. Był uznawany na świecie za wybitnego polskiego naukowca. Świadectwem tego były dwa doktoraty honoris causa – w Niemczech i na Ukrainie, ale też nagroda Światowej Federacji Naukowców, którą otrzymał jako drugi Polak w historii – zwrócił uwagę Sławomir Mazurek.

Śp. prof. Jan Szyszko wskazywał na lasy jako na wartość dodaną. Na szczytach klimatycznych miały miejsce batalie, w których były minister środowiska wykazywał, że Polska jest liderem, jeżeli chodzi o rozwiązania dot. redukcji emisji dwutlenku węgla. Natomiast we wtorek w Parlamencie Europejskim przegłosowano podwyższenie celu redukcji dwutlenku węgla z 40 do 60 proc. do roku 2030.

– Prof. Jan Szyszko analizując politykę ekologiczną, bardzo wyraźnie stawiał na cele, które można wypełnić, które mają służyć zrównoważonemu rozwojowi Polski i Europy. Zawsze stawiał na to, żeby aktywną postawą starać się przekonywać inne państwa. (…) Kiedy obserwowałem dyskusje w ministerstwie czy na forum międzynarodowym, to ta idea łączenia konwencji, szukania wspólnej synergii między konwencjami, ale także wykorzystania bioróżnorodności lasów do zapewnienia łagodzenia skutków zmian klimatycznych i zapewnienia miejsc pracy, rozwoju terenów ubogich na całym świecie, te słowa, które zaszczepił profesor, przebijały się do świadomości – powiedział gość Radia Maryja.

Cała rozmowa ze Sławomirem Mazurkiem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl