fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

Min. Szyszko: Geotermia powinna być podstawowym odnawialnym źródłem energii w Polsce

Sprawiedliwości stało się zadość. Szkoda, że tak późno – odniósł się minister środowiska Jan Szyszko do wczorajszej ugody sądu w sprawie toruńskiej geotermii.

Warszawski sąd przystał na ugodę pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Fundacją Lux Veritatis.

Na jej podstawie Fundacja otrzyma 26 mln 490 tys. zł odszkodowania za cofnięcie dofinansowania projektu geotermii.

Sędzia Mariusz Solka mówił podczas rozprawy, że Fundusz nie miał merytorycznych powodów do wypowiedzenia umowy dotacji.

Sprawę skomentował też w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Minister Jan Szyszko.

Mogę powiedzieć, że sprawiedliwości stało się zadość. Żałuję, że tak późno. Geotermia powinna być podstawowym odnawialnym źródłem energii w Polsce. To jest wielka szansa na spełnienie warunków nakreślonych przez politykę klimatyczną w Unii Europejskiej, jak również przez politykę klimatyczną świata. 8 lat, bo tyle upłynęło od momentu, kiedy zabrano pieniądze na realizację geotermii toruńskiej, 8 lat wstrzymywania geotermii w Polsce i również 8 lat promowania energetyki wiatrowej – niezwykle szkodliwej dla polskiej gospodarki. Ktoś za to powinien ponieść odpowiedzialność – zaznaczył Jan Szyszko.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2008 roku zerwał umowę z Fundacją na dofinansowanie odwiertu naukowo-badawczego w Toruniu.

Działanie to miało charakter polityczny, co przyznał ówczesny wicepremier Janusz Piechociński. Mimo cofnięcia dotacji, fundacja Lux Veritatis zdecydowała się na realizowanie przedsięwzięcia.

RIRM

drukuj