Prezydent przyjął przysięgę nowych członków RPP

Prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania i przyjął przysięgę od dwóch nowych członków Rady Polityki Pieniężnej. Pierwszy z nich, dr hab. Łukasz Hardt jest kierownikiem Katedry Ekonomii Politycznej na Wydziale Nauko Ekonomicznych UW. Specjalizuje się w ekonomii kosztów transakcyjnych, ekonomii instytucji i regulacji, a także metodologii i filozofii ekonomii.

Drugi nowy członek Rady – dr Kamil Zubielewicz jest ekonomistą i prawnikiem. Od 2015 roku jest prorektorem ds. dydaktycznych w warszawskim Collegium Civitas. Zajmuje się finansami publicznymi, funduszami celowymi oraz podatkowymi i niepodatkowymi obciążeniami przedsiębiorstw.

Prezydent Andrzej Duda wskazał, że przed nowymi członkami RPP stoi teraz duże wyzwanie.

– Z jednej strony gratuluję, ale z drugiej chciałbym żebyście Panowie traktowali to jako zobowiązanie przede wszystkim wobec Rzeczypospolitej, ale także zobowiązanie wobec  Prezydenta Rzeczypospolitej. Rada Polityka Pieniężnej jest ciałem kolegialnym. Jest więc to miejsce debaty i miejsce dyskusji na temat tych zadań, które dla Rady Polityki Pieniężnej jako organu Narodowego Banku Polskiego są najważniejsze, ale są też – czy może przede wszystkim – ogromnie ważne dla funkcjonowania polskiego państwa. Rola niezwykle odpowiedzialna, ale jestem przekonany, że wniesiecie Panowie do Rady z jednej strony młodego ducha, ale z drugiej strony wielką wiedzę, bo macie doświadczenie nie tylko praktyczne, ale macie za sobą też szereg lat doświadczenia naukowego – powiedział prezydent.

Nowo powołani członkowie RPP zastąpią Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka. Rada Polityki Pieniężnej odpowiada za stabilność złotówki i wartość pieniądza. Decyduje też o poziomie stóp procentowych tzn. wpływa na koszt kredytów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl