PAP/Mateusz Marek

Prezydent RP w Kairze: Mam nadzieję, że relacje Polski z Egiptem będą się rozwijać

Mam nadzieję, że dzięki wizycie relacje polsko-egipskie będą się rozwijać w wielu sektorach – mówił w niedzielę w Kairze prezydent RP Andrzej Duda. Dziękował Polonii, że Polska w Egipcie jest znana i lubiana. Dodał, że ma w Egipcie misję zleconą przez prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

W niedzielę w ambasadzie polskiej w Kairze prezydent Andrzej Duda spotkał się z egipską Polonią.

„Cieszę się, że mogliśmy przyjechać tu, do Egiptu, że będziemy mogli rozmawiać o sprawach ważnych dla Polski, dla naszej części Europy i dla Egiptu” – powiedział w krótkim wystąpieniu.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1530971239505973248

Przypomniał, że ostatnia wizyta polskiego prezydenta w Egipcie miała miejsce w 1992 roku, gdy był tam prezydent Lech Wałęsa, natomiast w 2008 roku z rewizytą był w Polsce prezydent Hosni Mubarak, przyjmowany przez Lecha Kaczyńskiego. On sam, jak dodał, był wtedy ministrem w kancelarii prezydenta i doskonale tę wizytę pamięta.

Prezydent RP przyznał, że jest wiele rzeczy w kontaktach z Egiptem, które wymagają rozwoju, przede wszystkim w sektorze gospodarczym. Obecny obrót handlowy Polski z Egiptem to bowiem zaledwie 700 mln dolarów.

„Biorąc pod uwagę potencjał obu krajów nikomu nie trzeba tłumaczyć, że ten obrót może być dalece większy; mam nadzieję, że ta wizyta zbuduje pod to podwaliny” – podkreślił Andrzej Duda.

„Mam nadzieję, że dzięki tej wizycie stosunki polsko-egipskie będą się rozwijać w wielu sektorach” – dodał prezydent.

Dziękował Polonii egipskiej, dzięki której, jak mówił, Polska jest w Egipcie szanowana i lubiana.

„To wielka zasługa wszystkich państwa, którzy w Egipcie żyjecie. (…) Może nie ma bardzo wielu Polaków w Egipcie, około 600 osób. To wystarczająca liczba, by Polska była tu dobrze widziana” – powiedział Andrzej Duda.

„Dziękuję za to ogromnie, właśnie dlatego, że polskość tu może być bardziej rozpoznawalna” – powiedział prezydent RP.

Dziękował też tym, którzy kontynuują misję archeologiczną prof. Kazimierza Michałowskiego. Przypomniał, że prof. Michałowski to odkrywca wielu ważnych elementów spuścizny cywilizacyjnej Egiptu i takich miejsc, jak świątynia w Luksorze.

„Dziękuję, że państwo kontynuują tę misję w stacji badawczej w Kairze” –  powiedział.

Dodał, że zaczął już rozmowy na „zadany” temat, czyli o potrzebie budowy kolejnej polskiej stacji badawczej w Luksorze.

„Mam nadzieję, że będziemy mieli kolejne miejsce, gdzie rozwija się nauka z pożytkiem dla obu krajów i obu narodów” –  podkreślił Andrzej Duda.

Nawiązał też do wojny na Ukrainie, która wybuchła – jak mówił – „na skutek nieusprawiedliwionej rosyjskiej agresji, łamiącej wszystkie reguły prawa międzynarodowego”. Przypomniał, że wojna ta jest bardzo krwawa, a Polska przyjęła wszystkich tych, którzy musieli z Ukrainy uciekać, żeby nie zginąć.

„Staramy się wspierać tych, którzy są u nas i tych, którzy walczą” –  powiedział prezydent RP.

„Staramy się także ich wspierać poprzez działania dyplomatyczne” – dodał.

Poinformował też, że podczas jego ostatniej wizyty na Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski poprosił go, aby w rozmowie z prezydentem Egiptu „poruszył kilka ważnych dla Ukrainy tematów”.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl