fot. PAP/EPA

Para prezydencka przebywa na Węgrzech

Trwa wizyta polskiej pary prezydenckiej na Węgrzech. Prezydent spotkał się z Jánosem Áderem, prezydentem Węgier, oraz premierem Viktorem Orbanem. Około godziny 18.00 prezydent Andrzej Duda otrzyma także najwyższe węgierskie odznaczenie przewidziane dla głowy innego państwa.

To już szósta oficjalna wizyta polskiej pary prezydenckiej na Węgrzech. Prezydent spotkał się z prezydentem Jánosem Áderem. Wśród tematów, jakie poruszyli, znalazła się kwestia bezpieczeństwa w kontekście kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią.

– Zaproponowałem Panu prezydentowi, że ponieważ od 2015 roku mamy doświadczenie w dziedzinie ochrony granic oraz tego, jak nimi zarządzać, to w związku z tym chętnie przekażemy swoje doświadczenie – mówił János Áder.

Prezydenci rozmawiali także o współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Węgrami. Mówili m.in. o trwającej budowie międzynarodowej trasy Via Carpatia. Węgierska część tej drogi zostanie skończona do końca bieżącego roku – poinformował prezydent János Áder.

 

– Polski rząd jest zdeterminowany do tego, aby zrealizować inwestycję we wschodniej Polsce. Rzeczywiście w całości powstanie trasa, którą będzie można przejechać od Słowacji przez całą Polskę na Litwę – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał także z premierem Węgier, Wiktorem Orbanem. Zgodnie z programem wizyty o godzinie 18.00 prezydent zostanie uhonorowany Krzyżem Wielkim z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą Węgierskiego Orderu Zasługi. To najwyższe węgierskie odznaczenie, jakie może otrzymać głowa innego państwa.

TV Trwam News

drukuj