fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Ks. L. Kryża o 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym na Węgrzech: Nasze świadectwo jest bardzo potrzebne nie tylko Europie, ale całemu światu

Wszyscy starają się, aby Kongres Eucharystyczny wypadł jak najlepiej. Taki moment jak kongres to okazja, by uświadomić sobie jak cudowna, wielka i ważna jest obecność Chrystusa – mówił ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.  

W Budapeszcie trwa 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, którego hasłem przewodnim są słowa: „Wszystkie moje źródła są w Tobie”. Ksiądz Leszek Kryża zdradził, jak zazwyczaj wygląda dzień podczas trwania wydarzenia.

Wszystko odbywa się na terenie targów expo, są to tereny targów międzynarodowych i właśnie w tym miejscu znajduje się centrum Kongresu Eucharystycznego. […] Każdy dzień wygląda podobnie, codziennie rozpoczyna się wspólną jutrznią, […] następnie odbywają się różne konferencje tematyczne. W centrum każdego dnia znajduje się Msza św., na której gromadzą się wszyscy, którzy uczestniczą w kongresie. […] Z świadectw, konferencji które się tutaj przewijają można wywnioskować, że mówimy o Panu Jezusie takim bardzo realnym, nie obecnym gdzieś tam daleko, cichutko w tabernakulum, ale ta Eucharystia jest obecna w normalnym, codziennym życiu, w trudach, znoju i biedzie, to jest takie niesamowite. Jest to odświeżenie obecności Jezusa w Eucharystii – wskazał dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Wiele narodów na całym świecie zagubiło się i odeszło od Jezusa, każde tego typu wydarzenie jest impulsem do tego, aby wiara była odważnie świadczona. Naród węgierski podkreśla, że Kongres Eucharystyczny na terenie ich kraju jest niezwykłym momentem, podczas którego wielu z nich na nowo zaczęło odkrywać istotę Eucharystii.

Węgrzy wspominają szczególnie pierwszą Mszę św., która rozpoczynała kongres. Podczas niej 1200 dzieci z całego kraju przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej. Dla Węgrów było to niezwykłe wydarzenie, wielu z nich zaczęło odkrywać wtedy istotę Eucharystii, a także swoją wiarę. Nasze świadectwo jest bardzo potrzebne nie tylko na Węgrzech, ale w całej Europie i na całym świecie. Dobrze, że tu jesteśmy, a są tutaj przedstawiciele 70 krajów z pięciu kontynentów. Ci ludzie wyjadą jako misjonarze Eucharystii, będą opowiadać, co przeżyli i czego doświadczyli – powiedział ks. Leszek Kryża.

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny zakończy się Eucharystią, której przewodniczył będzie Ojciec Święty Franciszek. Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, wskazał, jak Węgrzy przygotowują się do przyjęcia Papieża.

Widać ogólną mobilizację związaną z wizytą Ojca Świętego. […] Wszyscy czekają na to wydarzenie. Jestem pod wrażeniem zaangażowania się tego niewielkiego Kościoła. Wszyscy starają się, aby Kongres Eucharystyczny wypadł jak najlepiej. Taki moment jak kongres to okazja, by uświadomić sobie jak cudowna, wielka i ważna jest obecność Chrystusa – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z ks. Leszkiem Kryża z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj