fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] G. Ignaczak-Bandych: To już szósta wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech. To dowód bliskich relacji

To już szósta wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech i łącznie dwunaste spotkanie z węgierskimi przywódcami w czasie prezydentury. To dowód bliskich relacji oraz celowych działań, bo te spotkania zacieśniają naszą współpracę w coraz większej liczbie obszarów. To bardzo istotna współpraca w ramach 30-letniej tradycji Grupy Wyszehradzkiej, ale także nowej inicjatywy, której filarami – obok innych ważnych uczestników – są Polska i Węgry – powiedziała Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Na Węgrzech trwa oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy [czytaj więcej].

– To już szósta wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech i łącznie dwunaste spotkanie z węgierskimi przywódcami w czasie prezydentury. To dowód bliskich relacji oraz celowych działań, bo te spotkania zacieśniają naszą współpracę w coraz większej liczbie obszarów. To bardzo istotna współpraca w ramach 30-letniej tradycji Grupy Wyszehradzkiej, ale także nowej inicjatywy, której filarami – obok innych ważnych uczestników – są Polska i Węgry. Mowa oczywiście o Inicjatywie Trójmorza, która jest dzisiaj kluczowa w kontekście bezpośredniego bezpieczeństwa związanego z sytuacją, która ma miejsce na naszej wschodniej granicy oraz na granicy litewsko-białoruskiej – mówiła Grażyna Ignaczak-Bandych.

Gość Radia Maryja odniosła się do stanu wyjątkowego, który został wprowadzony na granicy Polski i Białorusi.

– Sytuacja dojrzała do tego, że osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo Polski i Polaków podjęły niełatwą decyzję. Prezydent Andrzej Duda – na wniosek rządu – podpisał rozporządzenie, które zabezpiecza naszą sytuację. Oczywiście stan wyjątkowy dotyczy sytuacji wewnętrznej, ale wszyscy Polacy mogli widzieć, jakie prowokacje odbywały się po polskiej stronie. Nie możemy tego ułatwiać tym, którzy chcieliby nam zaszkodzić – oznajmiła szef Kancelarii Prezydenta RP.

Polityk skomentowała zapisy projektu ustawy o usługach płatniczych.

– To bardzo ważna inicjatywa, która jest skierowana przede wszystkim do osób, które w pewien sposób są słabsze oraz do tych, którzy nie mogą (lub nie chcą) nadążyć za rozwojem technologicznym. Trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie, że te osoby mają do tego prawo, ale nie może być tak, iż człowiek, który nie korzysta z karty płatniczej, nie może zapłacić np. za przejazd autobusem. W Polsce są podmioty, które żądają tylko płatności kartą, więc projekt ustawy jest niezwykle istotną inicjatywą. Ponadto jest to element bezpieczeństwa, bo systemy bankowe mają to do siebie, że niekiedy nie działają, a potrzeby trzeba realizować i za nie płacić – wskazała gość „Aktualności dnia”.

– Walczymy ze wszystkimi wykluczeniami, a to jest jedno z najbardziej dotkliwych, bo jeśli nie można zapłacić, to czegoś nie można kupić. Jak nie można kupić, to się czegoś nie ma, a jak się czegoś nie ma, to życie jest trudniejsze albo niemożliwe. To bardzo ważna i potrzebna inicjatywa, która jest kluczowa dla osób starszych, które niechętnie posługują się kartami płatniczymi. Gotówka trzymana w domu daje poczucie finansowego bezpieczeństwa – podsumowała Grażyna Ignaczak-Bandych.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Grażyny Ignaczak-Bandych można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl