fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Rozpoczęła się wizyta polskiej pary prezydenckiej na Węgrzech

W Budapeszcie od oficjalnego powitania rozpoczęła się dziś wizyta na Węgrzech prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy. Polski przywódca spotka się m.in. z prezydentem Janosem Aderem i premierem Viktorem Orbanem. Zostanie też uhonorowany węgierskim odznaczeniem państwowym.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski mówił, że jest to szósta oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech.

„Do tej pory odbyło się dwanaście spotkań dwustronnych i w ramach Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Węgier. To pokazuje jak dobre, jak bliskie są relacje między Polską a Węgrami” – ocenił.

Pierwszym punktem wizyty jest spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Aderem. Najpierw przywódcy rozmawiać będą w cztery oczy, następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji.

Szef państwa polskiego spotka się także z premierem Viktorem Orbanem, a następnie z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverem.

„Prezydent w czasie rozmów będzie poruszał kwestie dotyczące relacji dwustronnych: politycznych, gospodarczych oraz kulturalnych; spraw dotyczących wzmocnienia współpracy regionalnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także w ramach inicjatywy Trójmorza. Z całą pewnością jednym z tematów, który pojawi się podczas rozmów będzie kwestia bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na polsko-białoruskiej granicy w związku z kryzysem wywołanym działaniami ze strony białoruskich władz” – zapowiedział Wojciech Kolarski.

Wizyta zakończy się ceremonią odznaczenia prezydenta Andrzeja Dudy Krzyżem Wielkim z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą Węgierskiego Orderu Zasługi.

To najwyższe odznaczenie przyznawane głowom innych państw zostało przyznane Andrzejowi Dudzie 15 marca 2020 roku w dniu obchodów Święta Narodowego Węgier – 172. rocznicy Powstania Węgierskiego 1848 roku. Prezydent miał zostać odznaczony podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej planowanych na marzec 2020 roku w Budapeszcie, jednak w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Węgrzech z uwagi na pandemię COVID-19, uroczyste obchody oraz ceremonia wręczenia zostały odwołane.

„To wielki zaszczyt dla prezydenta RP, otrzymuje najwyższe państwowe odznaczenie z rąk prezydenta Węgier. To odznaczenie jest świadectwem doskonałych relacji między naszymi państwami” – podkreślił Wojciech Kolarski.

Decyzję o przyznaniu odznaczenia podjął prezydent Węgier Janos Ader, który w uzasadnieniu podkreślił szczególne zasługi i osobiste zaangażowanie prezydenta Dudy w rozwijanie stosunków Polski i Węgier, w tym liczne inicjatywy skierowane na pogłębianie tradycyjnie przyjaznych stosunków międzypaństwowych, aktywne zaangażowanie w popularyzację wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturowego obu krajów, a także znaczący wkład w realizację interesów Polski i Węgier na forum UE i w dialogu regionalnym.

Jednocześnie prezydent Węgier z uznaniem ocenił zaangażowanie prezydenta Andrzeja Dudy we wzmacnianie kontaktów politycznych i społecznych pomiędzy krajami, w tym podczas corocznych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej organizowanych od 2007 roku w dniu 23 marca.

Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą jest najwyższym odznaczeniem państwowym Węgier przyznawanym wyłącznie głowom innych państw.

PAP

drukuj