Węgry i Bułgaria nie zgadzają się z KE w sprawie kwot imigrantów

Ministrowie spaw zagranicznych Węgier i Bułgarii uważają, że propozycja Komisji Europejskiej, by karać finansowo kraje odrzucające obowiązkowe kwoty imigrantów, jest nie do przyjęcia – poinformowało w komunikacie węgierskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Szefowie dyplomacji obu krajów, Peter Szijjarto i Danieł Mitow, przeprowadzili w środę w Sofii dwustronne rozmowy przy okazji posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw Rady Europy.

„Obaj ministrowie spraw zagranicznych zgodzili się, że propozycja Komisji Europejskiej, która przewiduje kary pieniężne dla państw odrzucających obowiązkowe kwoty osiedlania, jest nie do przyjęcia” – czytamy w dokumencie.

„Mieli też wspólne stanowisko co do tego, że ochrona granic zewnętrznych powinna być głównym i najważniejszym zdaniem” – zaznaczono w komunikacie węgierskiego MSZ.

W dokumencie podkreślono, że ministrowie byli też zgodni, iż Komisja Europejska nie może uszczuplać kompetencji państw członkowskich Unii Europejskiej, ani umniejszać ich suwerenności.

4 maja Komisja Europejska zaproponowała reformę unijnej polityki azylowej, która zakłada wprowadzenie stałego systemu dystrybucji uchodźców uruchamianego w sytuacji kryzysowej. Jeśli do jakiegoś kraju napłynie nieproporcjonalnie duża liczba uchodźców, o połowę większa niż ustalony z góry próg, to nowi uchodźcy byliby automatycznie rozsyłani do innych państw według nowego systemu.

PAP/RIRM

drukuj