fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Mazowsze. Ponad 330 tys. wniosków w programie „Rodzina 500 plus”; wypłacono 78,8 mln zł

Ponad 330 tys. złożonych wniosków, 153 tys. wypłaconych świadczeń na kwotę 78,8 mln zł – to stan realizacji w pierwszym miesiącu programu „Rodzina 500 plus” w woj. mazowieckim. Na Mazowszu wsparciem objęto 129 tys. rodzin w ramach świadczeń powszechnych i ok. 3,4 tys. dzieci w pieczy zastępczej.

Do 10 maja br. Mazowiecki Urząd Wojewódzki przekazał ponad 263 mln zł dotacji na realizację programu.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował, że wszystkie z 314 gmin z Mazowsza wydały decyzje i – jak wyjaśniał – do końca maja powinny wypłacić świadczenia wychowawcze. Dodał jednak, że spośród tej grupy, 10 gmin – pomimo wydanych decyzji – nie wypłaciło „ani złotówki”. Powiedział, że wśród nich znalazły się m.in. Maków Mazowiecki, Miedzna oraz Tarczyn.

„W większości mam informacje, że te wypłaty powinny wystąpić w najbliższych terminach: 19, 20 – końcówka maja” – mówił Sipiera. Tłumaczył, że przekazuje te informacje, ponieważ „środki publiczne wyszły, są na kontach samorządów, są wydane decyzje, a nie ma wypłat”, i sytuację „trzeba monitorować”.

Wojewoda zwrócił uwagę, że gmina Jastrzębie jako pierwsza zrealizowała wszystkie wypłaty. Wskazał, że największa wypłata została przekazana rodzinie z dwanaściorgiem dzieci – sięgnęła ona 6 tys. zł.

PAP/RIRM

drukuj