fot. pixabay.com

Strategia demograficzna rządu

Sytuacja ekonomiczna powstrzymuje wielu Polaków przed zakładaniem rodziny. W efekcie współczynnik dzietności w naszym kraju już od lat nie gwarantuje zastępowalności pokoleń. Dlatego rząd już w tym miesiącu zaproponuje rozwiązania, które mają rozwiązać ten problem.

Strategia Demograficzna to plan, który ma rozwiązać problem dzietności w Polsce – tłumaczy Barbara Socha, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

– Przede wszystkim obejmuje on kompleksową sytuację diagnozy, która jest w Polsce i to na tle również innych krajów, naszego regionu oraz krajów europejskich. Chcemy w tej strategii opisać wszystkie wyzwania i czynniki, które – według nas – mają wpływ na dzietność – mówi wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej.

Tylko 2 proc. Polaków w ogóle nie chce mieć dzieci. Blisko połowa chciałaby mieć dwójkę, a 28 proc. – trójkę dzieci. Prawie 1/3 marzy o dużej, wielopokoleniowej rodzinie – pokazują ubiegłoroczne badania CBOS. Jednak sytuacja materialna sprawia, że te plany nie zostają zrealizowane. Strategia Demograficzna ma m.in. sprostać takim wyzwaniom.

–  Wskazujemy w nim również kluczowe kierunki interwencji, które są potrzebne tak, by w sposób spójny i kompleksowy odpowiedzieć na te zdiagnozowane wyzwania – wyjaśnia wicemin. Barbara Socha.

Plan Strategii został oparty na podobnych rozwiązaniach wprowadzanych w innych krajach unijnych.

– Mamy też nowe pomysły, które nazwałabym innowacyjnymi lub nowatorskimi, które są uzupełnieniem i układanką. Wierzę, że to przyniesie istotną zmianę – ocenia pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

Szczegółowy plan Strategii zostanie przedstawiony jeszcze w tym miesiącu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl