Około 4 tys. rodzin może otrzymać pomoc w zakupie mieszkania
Jeszcze w tym roku ok. 4 tys. rodzin może otrzymać pomoc w zakupie mieszkania. Taką możliwość zakłada nowela programu Mieszkanie dla Młodych. Projekt zmian ma uwolnić 60 mln zł z budżetu na realizację programu.
Pieniądze te pochodzą z niewykorzystanych środków przeznaczonych na Mieszkanie dla Młodych. Za przyjęciem ustawy bez poprawek zagłosowało wczoraj 85 senatorów, nikt nie był przeciw. Żaden z senatorów nie wstrzymał się od głosu.
Dotychczas Bank Gospodarstwa Krajowego w sytuacji, gdy łączna pula wniosków złożonych przez nabywców osiągnęła 95 proc. limitu na dany rok, wstrzymywał procedurę naboru. Pozostałe 5 proc. trafiało do rodzin wielodzietnych.
Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński podkreślił, że mechanizm niewykorzystanych limitów powtarza się, stąd proponowane zmiany.
– W praktyce dochodzi do tego, że nie wszystkie wnioski zgłoszone zostają zaakceptowane w postaci zawartych umów, albo też część wnioskujących wycofuje się, z różnych przyczyn, z zawarcia umów. Natomiast tych osób, które dostają dodatkowe dofinansowanie wynikające z urodzenia się kolejnego dziecka, niestety jest bardzo mało. Wobec tego w budżecie w ubiegłym roku nie wykorzystaliśmy środków, uznaliśmy, że jest to może jednorazowe zdarzenie. Natomiast w tym roku ten mechanizm się powtarza, że środki nie zostaną wykorzystane, one wracają do budżetu, wobec tego proponujemy, aby znieść te ograniczenie 95% – mówił Kazimierz Smoliński.
Oznacza to, że wnioski na dofinansowanie w ramach MdM będą przyjmowane do pełnej wartości kwoty zabezpieczonej w budżecie. Ustawa miałaby wejść w życie 1 sierpnia.
Program Mieszkanie dla Młodych wystartował w 2014 roku. Zastąpił on inny rządowy program „Rodzina na swoim”. Mieszkanie dla Młodych umożliwia beneficjentom uzyskanie dofinansowania do kredytu hipotecznego. Program będzie obowiązywał do końca 2018 roku.
RIRM