fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

[TYLKO U NAS] Min. M. Maląg: Najważniejsze to chronić miejsca pracy i aby ruszyła gospodarka, ale przede wszystkim musimy chronić nasze rodziny

Najważniejsze jest to, aby chronić miejsca pracy i aby nasza gospodarka ruszyła, ale przede wszystkim musimy chronić nasze rodziny. Zadbać o to, by zdrowie i życie Polek i Polaków było bezpieczne – mówiła w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

1 kwietnia wszedł w życie pakiet ustaw o tzw. tarczy antykryzysowej mającej na celu wsparcie służby zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zniwelować jego skutki dla polskiej gospodarki.

Ponad 162 tys. wniosków o wsparcie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej złożyli przedsiębiorcy – podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. [czytaj więcej]

Jak wskazała Marlena Maląg, najważniejsze jest to, by ochronić miejsca pracy i polskich przedsiębiorców.

Uruchomiliśmy programy zarówno przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dedykowane dla pracodawców w kłopotach. Jeżeli pracodawca w ostatnich 2 miesiącach miał spadek obrotu o 15 proc. albo w ciągu ostatniego miesiąca spadek obrotów o 25 proc. może wystąpić o dofinansowanie. Pracownikowi może najwyżej obniżyć wymiar czasu pracy o 20 procent. Natomiast my razem z pracodawcą podzielimy się pozostałymi kosztami pracy po połowie. Dopłacimy nie więcej niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Może być taka sytuacja, że pracodawca będzie zmuszony zarządzić przestój ekonomiczny – wtedy obniża pracownikom wymiar czasu pracy, ale nie mniej niż o pół etatu i pracownik musi otrzymać nie mniej niż minimalne wynagrodzenie. My sfinansujemy połowę tego minimalnego wynagrodzenia plus składki – podkreśliła.

Minister zachęcała do składania wniosków drogą elektroniczną na [stronie] ministerstwa bądź na praca.gov.pl. [zobacz]

– Potrzeba jest bardzo duża, ponieważ pracodawcy do dzisiejszego ranka złożyli ponad 1300 wniosków na ratowanie 61 tys. miejsc pracy. Widzimy, jak duża jest skala zjawiska, jak bardzo potrzebna jest pomoc. Oszacowane skutki od 1 kwietnia do dzisiejszego ranka [4 kwietnia – red.] to jest 260 mln złotych. Myślę, że to będą miliardy wsparcia, które będą przekazane właśnie na ochronę miejsc pracy – zaznaczyła Marlena Maląg.

Dla mikroprzedsiębiorców zostały uruchomione pożyczki do 5 tys. zł z Funduszu Pracy. Taką pomoc realizują powiatowe urzędy pracy.

– Od 1 kwietnia zostało złożonych ponad 15 tys. takich wniosków. Widzimy jaka jest potrzeba. Co dzieje i zadzieje się w gospodarce. (…) Bezrobocie utrzymuje się na poziomie dotychczasowego. Natomiast analizujemy, obserwujemy, jaka sytuacja będzie i na pewno bezrobocie mocno wzrośnie. Dzisiaj walczymy o zdrowie i życie Polaków, ale nie możemy zapominać o wsparciu gospodarki, abyśmy po tym trudnym czasie pandemii mogli w miarę suchą nogą mogli z tego stanu wyjść – wskazała gość audycji „Aktualności dnia”.

ZUS świadczy drogą elektroniczną 3-miesięczne zwolnienia z płacenia składek dla mikroprzedsiębiorców. Osoby, które mają umowy o dzieło czy umowy zlecenie mogą także wystąpić o pomoc. Pierwsze świadczenia zostały już wypłacone – podkreśliła szefowa resortu rodziny.

– Dzisiaj najważniejsze jest to, aby chronić miejsca pracy i aby nasza gospodarka ruszyła, ale przede wszystkim chronić nasze rodziny. Zadbać o to, aby właśnie zdrowie i życie Polek i Polaków było bezpieczne – zaznaczyła Marlena Maląg.

W ramach tarczy antykryzysowej rozważane jest podwyższenie zasiłku dla osób bezrobotnych. O takie rozwiązanie postuluje strona społeczna.

– Nasza tarcza jest dobrze policzona. Dzięki temu wsparciu, zrównoważonemu budżetowi i różnym instrumentom jesteśmy w stanie dostarczyć pracodawcom instrumenty takie, aby państwo realnie wspierało działania naszych przedsiębiorców, naszych pracowników – powiedziała minister.  

1 kwietnia ruszyła wypłata trzynastych emerytur, czyli dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów. Także z początkiem kwietnia minęły 4 lata od funkcjonowania programu „Rodzina 500 plus”.

– W tym tygodniu obchodziliśmy urodziny „500 plus”. Programu, który funkcjonuje od 4 lat, który jest inwestycją w polską rodzinę a przede wszystkim podniósł godność polskiej rodziny. Ponad 100 mld zł trafiło do polskich rodzin. Miesiąc w miesiąc z programu „500 plus” środki trafiają do 6,5 mln dzieci. Dzisiaj wymiar tego świadczenia jest troszeczkę inny. Oczywiście nadal jest to wsparcie rodziny, ale przy tej sytuacji gospodarczej, kiedy gospodarka gwałtownie wyhamowuje ze względu na pandemię, to świadczenie staje się potrzebne do tego, aby rodziny mogły bezpiecznie żyć, żeby mogły bezpiecznie funkcjonować. (…) To pokazuje, że to świadczenie jest bardzo potrzebne każdej rodzinie i powinno być kontynuowane – zaznaczyła polityk.  

– Trzynasta emerytura ruszyła 1 kwietnia. Pierwsze wypłaty już poszły. 2 mld zł już zostało wypłacone. Cała „trzynastka” to prawie 12 mld zł dla 10 mln emerytów i rencistów. Dzięki realizacji tych zobowiązań, które podjęliśmy jest to dodatkowe wsparcie dla naszych emerytów i rencistów. Niezmiernie potrzebne i realizowane – podsumowała szefowa resortu rodziny.             

Całą rozmowę z minister Marleną Maląg z sobotniej audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj