fot. gov.pl/web/tarczaantykryzysowa

MRPiPS: ponad 162 tys. wniosków o wsparcie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej

Ponad 162 tys. wniosków o wsparcie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej złożyli przedsiębiorcy. Dane przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dokumenty można kierować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski są dostępne na stronie internetowej Zakładu. Wypełniony formularz można złożyć na trzy sposoby –  elektroniczne, tradycyjną pocztą i w oddziale.

Z danych resortu wynika, że dotychczas najwięcej wniosków wpłynęło od przedsiębiorców ubiegających się o zwolnienie ze składek ubezpieczeniowych.

Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. pomorskiego wyjaśnia na czym polega to udogodnienie.

Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych, a także jeżeli takie pracodawca opłaca to również składek na fundusz emerytur pomostowych. Co ważne za ten okres, kiedy to wypłacanie składek przejmie państwo, te składki dalej będą zapisywane na kontach emerytalnych tych ubezpieczonych, a także będą oni mieli prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia. Pracownicy będą mieli również prawo do świadczeń z tytułu choroby, macierzyństwa czy zasiłku opiekuńczego. Prawo do tego ubezpieczenia będą mieli również ci ubezpieczeni, który na dzień 1 lutego 2020 roku korzystali z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego czyli składki na ubezpieczenie chorobowe opłacali dobrowolnie – wskazuje Krzysztof Cieszyński.

Obowiązujący od 1 kwietnia tzw. tarcza antykryzysowa ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii.

 

RIRM/TV Trwam News/PAP

drukuj