fot. twitter.com/PolskiSenat

Senat przyjął z poprawkami trzy ustawy składające się na tarczę antykryzysową

Senat przyjął z poprawkami trzy ustawy składające się na tzw. tarczę antykryzysową. Większość senacka zdecydowała m.in. o wykreśleniu zmian w Kodeksie wyborczym, a także ograniczeń w Radzie Dialogu Społecznego.

Posiedzenie Sejmu, podczas którego izba zajmie się poprawkami Senatu do tarczy antykryzysowej, zaplanowano na godz. 13.00. Wcześniej zajmie się również nimi sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Będzie to posiedzenie on-line.

Tarcza antykryzysowa opiera się na pięciu filarach, m.in. na utrzymaniu miejsc pracy, wsparciu dla firm i dofinansowaniu służby zdrowia.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła w Senacie, że sytuacja jest ekstraordynaryjna, a rząd stara się kompleksowo objąć wszystkich.

– Zgadzam się, że sytuacja jest ekstraordynaryjna. Staramy się objąć zestawem pomocowym zarówno te elementy związane z utrzymaniem płynności, jak i utrzymaniem miejsc pracy. Staramy się kompleksowo, szeroko podejść do wszystkich – zarówno do samozatrudnionych, na umowach zlecenie, umowach o dzieło, małych i mikro firm, jak i tych większych podmiotów gospodarczych. Dla każdego z tych podmiotów w tej ustawie znajduje się oferta – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.

Opozycja przygotowała szereg poprawek do tzw. tarczy antykryzysowej. Jedna ze zmian zawiesza pobór podatków od przedsiębiorców na czas trwania epidemii. Senat – jak powiedział po posiedzeniu marszałek izby Tomasz Grodzki – usunął z pakietu antykryzysowego wszystko to, co nie wiąże się bezpośrednio z walką z epidemią.

RIRM

drukuj