fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba o przyjętej przez Senat ustawie ratyfikacyjnej: Pęka monolit Platformy. Można spekulować, że mamy do czynienia z zaplanowaną pomyłką

Senat, w którym większość ma opozycja, przyjął ustawę ratyfikacyjną bez poprawek pomimo wcześniejszego sprzeciwu KO. „Jeśli przyjęlibyśmy narrację o pomyłce, to co to za politycy, którzy mylą się w tak ważnych sprawach? To jest tylko próba maskowania bardzo dużej wpadki, którą znowu zaliczył Borys Budka. Jakoś w innych ważnych głosowaniach takich pomyłek nie było, w związku z czym można spekulować, że mamy do czynienia z zaplanowaną pomyłką. Trudno oczekiwać, że rysuje się tam większość PiS-owska, ale wydaje się, że pęka monolit Platformy” – ocenił prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Senat nie wprowadził preambuły do ustawy ratyfikacyjnej dotyczącej wdrożenia unijnego Funduszu Odbudowy. Takiego rozwiązania chciała opozycja, która posiada większość w Senacie. Jednak inicjatywy nie poparł Aleksander Pociej, senator Platformy Obywatelskiej, natomiast inny z senatorów PO, Leszek Czarnobaj, nie wziął udziału w głosowaniu. Ostatecznie ustawa została przyjęta bez poprawek. [czytaj więcej]

– Trudno oczekiwać, że rysuje się tam większość PiS-owska, ale wydaje się, że pęka monolit Platformy. Są oczywiście usprawiedliwienia, że to pomyłka. Ale należy zwrócić uwagę, że większość opozycyjna w Senacie jest naprawdę minimalna. Jakoś w innych ważnych głosowaniach takich pomyłek nie było, w związku z czym można spekulować, że mamy do czynienia z zaplanowaną pomyłką – ocenił prof. Mieczysław Ryba.

– Było dużo szumu. Grodzki zapowiadał, że będą procedować, poprawiać; że to jest rzecz kluczowa. Jeździliby wówczas po kraju z preambułą i mówili, jak uratowali dla samorządu pieniądze, które PiS by rozdawał tylko dla swoich. Nie wiem, jak się teraz z tego wytłumaczą. Jeśli przyjęlibyśmy narrację o pomyłce, to co to za politycy, którzy mylą się w tak ważnych sprawach? Z kolei jeśli mamy do czynienia z jakimś jawnym buntem, np. odejściem w kierunku Hołowni czy Lewicy, to Borys Budka nie ma dobrych dni, ma coraz gorsze – dodał gość „Aktualności dnia”.

Cezary Tomczyk, szef klubu Koalicji Obywatelskiej, oznajmił w piątek, że przyjęcie ustawy bez poprawek było „wpadką”, która nie powinna się zdarzyć, a wobec senatorów zostaną wyciągnięte konsekwencje.

– Może ich to kosztować większość senacką. Pamiętajmy, że wówczas sam Grodzki mógłby stracić stanowisko. Jest to straszenie, bo coś trzeba mówić do opinii publicznej. Nie sądzę, że zdecydują się na jakieś ostre kroki. Ci senatorowie w ogóle by się nie przejęli. Mają alternatywę – mogą startować w przyszłych wyborach np. z ruchu Hołowni i ich wynik może być lepszy, niż mieli do tej pory. To jest tylko próba maskowania bardzo dużej wpadki, którą znowu zaliczył Borys Budka i jego otoczenie – stwierdził politolog.

Tematem, w którym także do tej pory partia rządząca i opozycja nie mogą dojść do porozumienia, jest wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. To już piąte podejście do wyboru następcy Adama Bodnara na tym stanowisku. Kandydatką proponowaną przez Prawo i Sprawiedliwość jest niezależna senator Lidia Staroń. [czytaj więcej]

– Na tym tle rzeczywiście toczy się zacięta rozgrywka polityczna już od dawna. To jest w tej chwili spór partyjny, a nie personalny, jeśli mówimy o kandydaturach. Dla opozycji najlepiej by było, gdyby dalej Rzecznikiem był Bodnar, bo sprawdził się jako totalny antypisowiec. Trudno mi wyrokować. Może zdarzyć się, że pani Lidia Staroń zostanie Rzecznikiem, straci mandat senatorski, a wtedy będą przyspieszone wybory do Senatu. Ponoć Giertych i Hołownia zadeklarowali już chęć startowania, więc wybory byłyby niezwykle ciekawe. (…) Gdyby Hołownia rzeczywiście chciał się spróbować w wyborczych szrankach, to wcale nie jest powiedziane, że by je wygrał, bo Platforma i Lewica mogłyby wystawić kontrkandydata, by nie wzmacniać Hołowni – zwrócił uwagę rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z prof. Mieczysławem Rybą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl