fot. PAP/Leszek Szymański

W poniedziałek RBN będzie debatowała nad tarcza antykryzysową

Na poniedziałek prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Będzie ona debatowała nad tarczą antykryzysową. We wtorek mamy poznać datę posiedzenia Sejmu, który zajmie się projektem ustawy w tej sprawie.

Pandemia koronawirusa uderzy w całą światową gospodarkę.

– Kryzys jest już faktem – przyznał ekonomista prof. Henryk Wnorowski.

Bez wsparcia polskich władz polskie rodziny i przedsiębiorstwa nie poradzą sobie z tym kryzysem.

– Stoimy przed jednym z najtrudniejszych wyzwań ostatnich dziesięcioleci. Musimy ochronić nie tylko życie i zdrowie, ale też materialne podstawy bytu milionów polskich rodzin – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Polski rząd ma już plan. Powstała specjalna tarcza antykryzysowa.

– Ten plan ma wartość zbliżoną do 10 proc. naszego PKB. Plan, który obejmuje siatkę asekuracyjną dla pracowników. Do 40 procent pensji pracownika zostanie zwrócone z budżetu państwa. Uważamy, że znacznie lepiej jest przez następne kilka tygodni ratować miejsca pracy, a tym samym zdolność firm do odbicia się, kiedy kryzys będzie spowalniał – mówił w wywiadzie dla CNN premier Mateusz Morawiecki.

To pakiet działań na niespotykaną dotąd skalę.

– Na ochronę budżetów domowych Polaków; na ochronę miejsc pracy oraz ciągłości funkcjonowania polskich przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, mają być przeznaczone setki miliardów złotych – powiedział w orędziu do narodu prezydent.

Rząd chce przeznaczyć na to wsparcie aż 212 mld złotych.

– Skąd te środki? Około 60 mld złotych będą to środki budżetowe. (…) Pozostałe środki to instrumenty finansowe, które będą związane z emisją obligacji, a także instrumentami dłużnymi, którymi będą dysponować banki – wskazała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Projekt ustawy w tej sprawie jest już gotowy.

– Chcemy ten weekend poświęcić na jego przegląd, konsultacje – oznajmił premier.

Nadrzędny cel tarczy to zapewnienie płynności.

– Chodzi tutaj zarówno o płynność przedsiębiorców, jak i obywateli – podkreślił prof. Henryk Wnorowski.

Czy uda się osiągnąć polityczne porozumienie w sprawie projektu?

– Na razie usłyszeliśmy szumne 212 mld zł. Rząd zapowiedział, że przedstawi rozwiązania. Na razie mówił o tym, że tylko odroczy płatność ZUS – ja oczekiwałabym, żeby Polacy przez ten czas ZUS-u i podatku nie płacili – mówiła kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska.

Platforma złożyła w Sejmie własny projekt zakładający całkowite umorzenie składek przedsiębiorców na ubezpieczenie społeczne na okres trwania epidemii.

Zastrzeżenia ma także Lewica.

– To jest tarcza, który mówi o makroekonomii. Natomiast absolutnie nie pomaga przedsiębiorcom, którzy np. utracą zyski – stwierdził Włodzimierz Czarzasty, lider Lewicy.

Lewica chce zawieszenia spłat kredytów, opłat i podatków dla firm dotkniętych kryzysem gospodarczym. Domaga się także 100-procentowego minimalnego wynagrodzenia dla wszystkich pracowników bez wyjątku.

Nie ma takich rozwiązań, które byłyby w stanie zminimalizować działanie tej sytuacji kryzowej w ten sposób, że wszyscy będą mieli tak, jak do tej pory. Tak już nie będzie. Ten kryzys boli i będzie bolał. Propozycje tarczy zmierzają do tego, żeby ten ból był jak najmniejszy – wyraził opinię prof. Henryk Wnorowski.

– Niezbędne rozwiązania trzeba uzgodnić i natychmiast wdrożyć. Nie czas na spory programowe między partiami. W tej chwili musimy działać sprawnie i zdecydowanie. Zachowanie bezpieczeństwa finansowego Polaków należy do absolutnych priorytetów – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent na poniedziałek zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

– W poniedziałek do przedstawicieli rządu, a także władz Sejmu i Senatu, dołączą liderzy ugrupowań parlamentarnych. Omówimy razem szczegóły tego ważnego projektu, wokół którego musi się zawiązać porozumienie wszystkich sił politycznych – zapowiedziała głowa państwa.

„Pozytywnie odpowiem na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy na poniedziałkową RBN, tak jak na wszystkie wcześniejsze. Mam tylko nadzieję, że będziemy już rozmawiać o konkretnych projektach ustaw antykryzysowych, a nie teoretyzować o tym, co należy zrobić” – napisał na Twitterze prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Polskie władze nie wykluczają, że pakiet antykryzysowy będzie modyfikowany.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl