fot. PAP/Tomasz Gzell

57,5 mld zł trafiło do polskich pracowników i pracodawców w ramach tarczy antykryzysowej i finansowej

57,5 mld zł – tyle trafiło już do polskich pracowników i pracodawców w ramach tarcz: antykryzysowej i finansowej. Najnowsze dane na ten temat przedstawiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa resortu podkreślała na konferencji prasowej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, że dostępne instrumenty mają na celu przede wszystkim ochronę miejsc pracy oraz zabezpieczenie wynagrodzeń dla pracowników.

W ramach tarczy antykryzysowej na ten cel przeznaczono już prawie 15 mld 300 mln zł. O dofinansowania zawnioskowało już ponad 5 mln przedsiębiorców. Minister Marlena Maląg oceniła, że realizacja instrumentów przebiega sprawnie.

Jeżeli chodzi o dofinansowanie z Gwarantowanego Funduszu Świadczeń Pracowniczych, który jest realizowany przez Wojewódzkie Urzędy Pracy, to kwota dofinansowania w całym kraju wynosi prawie 5 mld zł. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się mikropożyczki dla mikroprzedsiębiorców. Wykonanie w skali kraju realizacji tego zadania to jest ponad 69 proc. Na dzień wczorajszy wypłaconych ok 1 mln 100 tys. pożyczek na kwotę 5 mld 200 mln zł. –  podkreśliła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Min. Marlena Maląg przekazała ponadto, że ZUS wypłacił już 2 mld zł w ramach świadczenia postojowego. Zakład na bieżąco realizuje też zwolnienia ze składek.

Z kolei w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw przekazano już ponad 42 mld zł subwencji.

RIRM

drukuj