fot. PAP/Jakub Kamiński

Szpitale dziecięce stracą miliony złotych?

Szpitale zajmujące się leczeniem dzieci mogą stracić po kilka milionów złotych. Wynika tak z wycen kosztów szpitalnych zabiegów. Do danych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.

W odpowiedzi na nowe taryfy proponuje się m.in. operacje za pół ceny, a nawet 30 proc. mniej środków miałoby trafiać na opiekę nad wcześniakami.

Przez to np.; Instytut Matki Polki w Łodzi może stracić 11 mln zł rocznie, natomiast warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka: 9–10 mln zł. I tak za leczenie dziecka z wrodzoną wadą serca stawka ma spaść z ok. 11 tys. zł do około 6 tys.

Według szefów placówek i lekarzy te duże cięcia doprowadziłyby do spadku jakości leczenia i oznaczałyby kłopoty finansowe wielu placówek.

To wstępne wyceny, które będą analizowane – uspokaja poseł Joanna Kopcińska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia.

Wstępna wycena, to wycena sporządzona przez urzędników. Minister zdrowia na pewno będzie przyglądał się wnikliwie tej sprawie i nie pozwoli skrzywdzić małych pacjentów. Będzie trzeba to wszystko dokładnie przeanalizować, ale tak jak mówię, jest to, w mojej ocenie, dopiero wstępna wycena sporządzona przez urzędników. Decyzje żadne nie zapadły, a na pewno Ministerstwo Zdrowia z ministrem Konstantym Radziwiłłem nie pozwoli skrzywdzić najmłodszych – mówi Joanna Kopcińska.

Placówki już przygotowały szacunki w odpowiedzi na propozycję cięć w świadczeniach neonatologicznych i pediatrycznych.

Medycy zapowiadają, że poinformują m.in. ministra zdrowia i NFZ o zagrożeniu wynikającym z ewentualnej obniżki finansowania opieki nad najmłodszymi pacjentami.

RIRM

drukuj