fot. twitter.com

KAS: 29 tys. podmiotów nie będąc podatnikami VAT wystawiło faktury na 457 mln zł

Dzięki analizom rozliczeń VAT w pierwszej połowie br. zidentyfikowano blisko 29 tys. podmiotów, które nie będąc podatnikami VAT wystawiły 62,9 tys. faktur na łączną kwotę podatku 457 mln zł – informuje Krajowa Administracja Skarbowa w czwartkowym komunikacie.

Wykorzystanie nowego narzędzia analitycznego – Silnika Analiz – tylko w ciągu 3 miesięcy pozwoliło na potwierdzenie nieprawidłowości w rozliczeniach VAT w kwocie 167,2 mln zł” – czytamy w komunikacie.

Jak poinformowano, Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa prowadzą cykliczne analizy z wykorzystaniem narzędzi JPK_VAT oraz STIR w celu zidentyfikowania potencjalnych nieprawidłowości w zakresie rozliczeń w podatku VAT.

Dzięki tym działaniom w I półroczu 2019 r. zidentyfikowano 28 933 podmioty, które pomimo braku rejestracji do VAT wystawiły 62 908 faktur na łączną kwotę podatku VAT 457 mln zł. Udało się zabezpieczyć na poczet zaległości podatkowych łącznie 300 mln zł

Przeprowadzono analizy pogłębione ukierunkowane na nieprawidłowości w podatku VAT, w ramach których rekomendowano wstrzymanie wypłaty zwrotów VAT na łączną kwotę 375 mln zł” – napisano w komunikacie.

KAS informuje o wdrożeniu projektu „Silnik Analiz”, wykorzystujący innowacyjne metody analityczne (m.in. modelowanie statystyczno-ekonometryczne, machine learning).

W oparciu o środowisko Silnika Analiz, KAS zidentyfikowała rozbieżności w rozliczeniu podatku od towarów i usług, które przekazane zostały do urzędów skarbowych oraz urzędów celno-skarbowych” – wyjaśniono.

Dodano, że w wyniku działań weryfikacyjnych przeprowadzonych w okresie od czerwca do sierpnia 2019 r. potwierdzono nieprawidłowości w rozliczeniu podatku VAT w kwocie 167,2 mln zł. Szacowana wartość pozostałych nieprawidłowości w sprawach, w których wciąż prowadzone są kontrole podatkowe i czynności sprawdzające to 113,2 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl