fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Najbiedniejsze rodziny płacą najwięcej

Najbiedniejsze gospodarstwa domowe są stosunkowo najbardziej obciążone VAT-em, odprowadzają w tej formie do budżetu 16,3 proc. dochodów – wynika z najnowszego raportu CenEA. W przypadku gospodarstw najbogatszych VAT stanowi 6,8 proc. dochodów.

Zgodnie z obliczeniami Fundacji Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA przeprowadzonymi na podstawie danych GUS za 2012 r., polskie gospodarstwa domowe oddają za pośrednictwem VAT do budżetu państwa średnio 10 proc. swojego dochodu do dyspozycji (dochód pomniejszony o podatki czy składki, który można przeznaczyć na konsumpcję i oszczędności). Zauważono, że udział VAT w dochodach gospodarstw domowych spada wraz ze wzrostem ich zamożności. Najbiedniejsze 10 proc. gospodarstw domowych odprowadza średnio 16,3 proc. swego dochodu w formie VAT, a najbardziej zamożne 10 proc. gospodarstw przeznacza na podatek od towarów i usług 6,8 proc. dochodów.

Najbiedniejsze gospodarstwa domowe wydają znaczną część swoich dochodów − 28 proc. − na produkty objęte najniższą stawką, zaś gospodarstwa najbogatsze – 12,9 proc. Wśród gospodarstw domowych o najniższych dochodach 47,8 proc. wydatków stanowią te na towary i usługi objęte najwyższą 23-proc. stawką VAT, a w przypadku gospodarstw najzamożniejszych odsetek ten wynosi 58,7 proc.

Analitycy CenEA wskazali w raporcie, że udział towarów i usług zwolnionych z VAT, jak na przykład usług medycznych czy edukacyjnych, rośnie wraz ze wzrostem zamożności gospodarstwa domowego. Wśród najbogatszych gospodarstw stanowi on 8,9 proc. Zdaniem ekspertów CenEA należy zacząć dyskusję na temat wprowadzenia jednolitej stawki VAT.

PAP/RIRM

drukuj