E. Rafalska: „500 plus” mógł wpłynąć na decyzję o urodzeniu dziecka

Program „500 plus” może mieć znaczący udział w tym, że w 2016 r. więcej kobiet zdecydowało się urodzić dziecko – powiedziała dla PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Odniosła się do danych NFZ ws. liczby kobiet, które zaszły w ciążę w br.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej skomentowała informacje NFZ, podane przez „Dziennik Gazetę Prawną”. Wynika z nich, że w okresie między kwietniem, a październikiem, czyli od momentu obowiązywania „500 plus”, nastąpił wzrost liczby kobiet w ciąży o 9,5 tys. (w porównaniu do poprzedniego roku). W sumie od początku roku do października odnotowano wzrost o 14,5 tys.

„To najlepsza informacja, jaką mogłam w końcówce roku usłyszeć. Cały czas komentowaliśmy dane dotyczące demografii z dużą ostrożnością, bo te procesy wymagają długofalowych obserwacji i analiz” – powiedziała PAP minister Rafalska. Zwróciła uwagę, że do resortu docierają informacje ws. większej liczby kobiet w ciąży.

„Chcielibyśmy, żeby to była utrzymująca się tendencja” – dodała.

W jej ocenie, wiele czynników złożyło się na to, że większa liczba rodzin, w porównaniu z ubiegłym rokiem, zdecydowała się na dziecko.

„Myślę, że 500 plus może mieć w tym swój znaczący udział” – uważą szefowa resortu.

„Dobra sytuacja na rynku pracy też ma znaczenie. Również program Mieszkanie plus. I pokazanie, że rząd zamierza realizować długofalową politykę rodzinną i gwarantuje bezpieczeństwo wypłacalności programu 500 plus” – dodała. Zwróciła uwagę, że wszystkie te działania zwiększają poczucie bezpieczeństwa rodzin.

Jak podkreśliła minister rodziny i pracy, pozytywne dane NFZ są tylko zasługą rodzin, które zdecydowały się na dziecko.

„Całą odpowiedzialność i trud wychowania jest na ich barkach, my tylko staramy się im trochę pomóc” – powiedziała.

Rafalska zaznaczyła, że należy jeszcze poczekać na ocenę efektów wprowadzenia programu „500 plus”.

„Wiemy, że rok funkcjonowania programu to jest ten czas wystarczający, żeby tą dynamikę wzrostu urodzeń, jeżeli ona będzie, oceniać” – powiedziała.

W grudniu MRPiPS poinformowało, że 3,79 mln dzieci, czyli 55 proc. wszystkich dzieci do 18 lat w Polsce objętych jest wsparciem z programu „Rodzina 500 plus”. Do rodzin trafiło ponad 15,1 mld zł. Ponad 41 proc. świadczeń wypłacanych jest na pierwsze dziecko. Są to dane na koniec listopada br.

Program „Rodzina 500 plus” ruszył 1 kwietnia. Wnioski można składać w gminie, wysłać pocztą lub przez internet korzystając z bankowości elektronicznej, systemu Emp@tia, platformy ePUAP oraz PUE ZUS.

PAP/RIRM

drukuj