Prezes Zagłębia Sosnowiec i naczelnik urzędu skarbowego zatrzymani pod zarzutem korupcji

Trzy osoby – wśród nich prezesa klubu piłkarskiego Zagłębie Sosnowiec i naczelnika urzędu skarbowego w tym mieście – zatrzymała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach śledztwa dotyczącego przestępstw korupcyjnych – podał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Jak poinformował, wszystkich trzech zatrzymano w poniedziałek. Jest wśród nich naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu Marcin K., któremu zarzuca się kilkanaście czynów korupcyjnych. Prezes Zagłębia Sosnowiec Marcin J. jest podejrzany o kilka przestępstw.

Śledztwo ABW prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach i dotyczy przestępstw urzędniczych i korupcyjnych, związanych z wykorzystywaniem zajmowanego stanowiska w administracji skarbowej w celu uzyskiwania korzyści osobistych i majątkowych.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Ireneusz Kunert powiedział PAP, że śledztwo toczy się od października 2016 roku.

„Początkowo sprawa dotyczyła tzw. przestępstw urzędniczych, dotyczących niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień; później także korupcji” – poinformował prok. Kunert.

Według Ireneusza Kunerta, czynności z udziałem wszystkich trzech zatrzymanych zaplanowano na wtorek. Najbliższą noc spędzą oni w izbie zatrzymań. Dopiero po przesłuchaniu podejrzanych prokuratura udzieli szerszych informacji. Prokurator zaznaczył, że nie będą to szczegółowe informacje – zarzuty opierają się na materiałach niejawnych.

Za zarzucane naczelnikowi urzędu skarbowego przestępstwa może grozić kara do 10 lat więzienia. Dwóm pozostałym zatrzymanym – do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak podaje Żaryn, śledztwo ma charakter rozwojowy. W dalszym jego toku nie są wykluczone zatrzymania kolejnych osób.

PAP/RIRM

drukuj