W 2016 r. Polska otrzymała od EBI ponad 4 mld euro kredytów

Europejski Bank Inwestycyjny w 2016 roku przyznał Polsce ponad 4 mld euro kredytów. 603 mln euro dotyczyło planu Junckera – poinformował w Warszawie wiceprezes EBI. Pieniądze wsparły przede wszystkim rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej. Ze wsparcia korzystał też przemysł przetwórczy.

Do małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce trafiło ok. 1 mld euro. Bank wspomógł rozwój polskich miast, w tym modernizację transportu miejskiego.

Trwa wyścig krajów o lokacji tego typu środków. To, że pieniądze trafiły do Polski świadczy o dobrych projektach – wskazał wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

– Kraje rywalizują o to, żeby mieć finansowanie swoich projektów w różnych dziedzinach. Różnorodne projekty inwestycyjne jako takie na pewno są dobrze policzone, inaczej nie znalazłyby swojego finansowania – policzone pod względem właściwej stopy zwrotu. Ale są też projekty infrastrukturalne, które powodują to, że zwiększa się dostępność regionu, poprawiają się warunki komunikacji, która jest niezbędnym wsparciem dla rozwoju przedsiębiorczości, usług i łatwiej pozwala przemieszczać produkty gotowe. Trzeba powiedzieć tak, że każdy rodzaj finansowania, zwłaszcza pomiędzy dwoma perspektywami rozdziału środków unijnych, to wielka sprawa, która powoduje to, że mamy do czynienia jednak z większym wzrostem gospodarczym – powiedział Wiesław Janczyk.

W 2017 r. Bank ma się skupić na zwiększeniu tempa modernizacji polskich miast i promowaniu innowacyjnych inwestycji. Będzie też wspierać małe i średnie firmy. W 2015 wsparcie dla Polski z EBI wyniosło łącznie 5,5 mld euro.

Polska jest największym beneficjentem kredytów EBI wśród państw członkowskich, które przystąpiły do UE w 2004 r., oraz szóstym wśród wszystkich krajów otrzymujących wsparcie z Banku.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl