Szef BBN: to argument na wzmocnienie obecności NATO w Polsce

Incydent z udziałem rosyjskich bombowców i amerykańskiego okrętu na Bałtyku to kolejny argument za wzmocnieniem obecności NATO w naszym regionie – stwierdził szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Jego zdaniem wina Rosji jest niewątpliwa.

Jasną odpowiedź na incydent ze strony polskiego rządu – zapowiedział też minister obrony Antoni Macierewicz. Z kolei według szefa NATO incydent to zachowanie niebezpieczne i nieprofesjonalne. W lutym ministrowie obrony państw NATO zgodzili się na wzmocnienie obecności wojskowej na wschodniej flance. Ta polityczna decyzja ma być teraz uszczegółowiona przez wojskowych.

Szef BBN Paweł Soloch powiedział, że zdarzenie na Bałtyku należy traktować bardzo poważnie.

Praktycznie od początku agresji Rosji na Ukrainę problem naruszania przestrzeni powietrznej przez Rosję i łamanie traktatów w tym zakresie pojawiał się co jakiś czas. Był on może niedostatecznie eksponowany. Ostatni incydent jest już tego rodzaju rzeczą, która wymaga zdecydowanych odpowiedzi. Jest to dodatkowy argument dla pełnej realizacji decyzji o przesunięciu się struktur NATO bliżej Wschodu. Ten incydent wymaga – ze strony państw sojuszniczych i w ogóle wszystkich państw bałtyckich – zdecydowanych działań i reakcji. Teraz decyzje, które zapadły, powinny być jak najszybciej zrealizowane. Również te decyzje w kwestii szybszego reagowania NATO w tym zakresie – wskazał Paweł Soloch.

W poniedziałek i we wtorek rosyjskie samoloty bombowe Su-24 przeleciały 20 razy nad niszczycielem USS Donald Cook, znajdującym się na wodach międzynarodowych na Bałtyku. Na pokładzie okrętu był śmigłowiec polskiej Marynarki Wojennej.

W związku z incydentem ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został w czwartek zaproszony do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podsekretarz stanu MSZ Marek Ziółkowski „wyraził zaniepokojenie tym niebezpiecznym zdarzeniem”.

Według ministerstwa obrony Rosji rosyjskie samoloty bojowe przestrzegały wszelkich reguł bezpieczeństwa i międzynarodowych przepisów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl