Komisja wolności obywatelskich PE będzie debatować o Polsce

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego w przyszły czwartek przeprowadzi dyskusję nt. poszanowania państwa prawa w Polsce – poinformowały dziś służby prasowe europarlamentu.

W posiedzeniu ma wziąć udział wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który ma przedstawić europosłom stan procedury ochrony praworządności prowadzonej wobec Polski. Na razie nie wiadomo, czy do dyskusji został zaproszony przedstawiciel polskich władz.

Dalsze kroki ze strony wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa były przewidywalne – ocenia europoseł prof. Ryszard Legutko.

– Tutaj w parlamencie to są komisje mocno obsadzone przez lewicę (…). Będzie dyskusja, będą odpowiedzi, myślę, że ktoś przyjedzie z polskiego rządu. Można to też traktować jako dobrą okazję do wyjaśnienia niektórych kwestii, ponieważ wiedza nt. Polski i całego tego problemu Trybunału Konstytucyjnego jest kiepska – to właściwie niewiedza. Cała ta procedura praworządności, trzeba też pamiętać, jest mocno wątpliwa z punktu widzenia traktatu. Tak naprawdę to jest procedura niepraworządności – komentuje europoseł.

W poniedziałek ta sama komisja europarlamentu przeprowadziła wysłuchanie publiczne dotyczące „sytuacji praw podstawowych” na Węgrzech. Węgierski rząd reprezentował minister sprawiedliwości.

RIRM

drukuj