fot. PAP/Rafał Guz

Powołanie wojewódzkich koordynatorów ds. OSP

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się uroczystość wręczenia powołań 16 wojewódzkim koordynatorom ds. ochotniczych straży pożarnych. Obecny na uroczystości Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, gratulował nominacji. Podkreślał, że nowa funkcja jest ważna i zaszczytna.

Wiceszef MSWiA wyjaśnił, że w każdym województwie będzie zastępca komendanta PSP, który będzie dbał m.in. o współpracę z Ochotniczą Strażą Pożarną (OSP), jej rozwój i przekazywany sprzęt.

– Polska ma unikalny system ochrony przeciwpożarowej i zarządzania kryzysowego, który oparty jest zarówno na służbie zawodowej, jak i ochotniczej. Ta współpraca jest wielką sprawą. Rocznie 200  tys. razy to właśnie strażacy z OSP są pierwsi na miejscu zdarzenia, gdzie udzielają pomocy. Musimy dbać o tę współpracę. Powinniśmy dbać o rozwój Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, stąd ustawa o OSP, nowe funkcje i zadania. Jestem przekonany, że będziecie w każdym powiecie i każdej gminie, żeby usłyszeć o problemach, porozmawiać z druhami i dowiedzieć się, w jakim kierunku powinniśmy iść – powiedział Maciej Wąsik.

Powołanie koordynatorów wynika z Ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, która weszła w życie w tym roku. Brygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, podczas uroczystości dziękował za tę ustawę. Mówił, że to ziszczenie marzeń wielu pokoleń strażackich. Cieszymy się, że stało się to w roku jubileuszu 30-lecia powołania PSP – podkreślił bryg. Andrzej Bartkowiak.

Zgodnie z ustawą o OSP komendant wojewódzki PSP, przy pomocy wskazanego zastępcy, zapewnia wsparcie ochotniczych straży pożarnych w celu realizacji zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a także współdziałanie ze związkami i stowarzyszeniami zrzeszającymi ochotnicze straże pożarne.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl