fot. PAP/EPA

5 europosłów PiS w prezydiach Komisji Parlamentu Europejskiego

Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga została przewodniczącą stałej podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE) Parlamentu Europejskiego, czterech europosłów PiS będzie sprawować funkcje wiceprzewodniczących: profesor Ryszard Legutko w Komisji Spraw Zagranicznych (AFET), Tomasz Poręba w Komisji Transportu i Turystyki (TRAN), Kazimierz Michał Ujazdowski w Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO), Janusz Wojciechowski w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI). Wszyscy eurodeputowani PiS zostali wybrani na powyższe funkcje w trakcie dzisiejszych, pierwszych w nowej kadencji, posiedzeń Komisji.

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów ma dwóch przewodniczących i dziewięciu wiceprzewodniczących Komisji.  Zgodnie z Regulaminem Parlamentu Europejskiego, skład osobowy komisji i  podział stanowisk powinien odzwierciedlać liczebność poszczególnych grup parlamentarnych.

W ubiegłym tygodniu, na sesji w Strasburgu, Ryszard Czarnecki został wybrany wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a Karol Karski kwestorem.

W obecnej kadencji PE, Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). EKR jest trzecią, pod względem liczebności, grupą polityczną w Parlamencie Europejskim, liczy 70 posłów z 15 państw. Dziewiętnastoosobowa delegacja PiS w EKR, jest drugą pod względem liczebności, po brytyjskich Konserwatystach, delegacją narodową w grupie.

Krzysztof Łapiński,EKR/RIRM

drukuj