Gaz z Norwegii przybędzie dziś do Polski

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odbierze dziś transport skroplonego gazu ziemnego z Norwegii. Spółka PGNiG podpisała z norweską firmą Statoil jednorazowy kontrakt typu spot na dostawę ok. 140 tys. metrów sześciennych LNG. Po regazyfkacji daje to ok. 84 mln metrów sześciennych gazu ziemnego. Odbiór nastąpi w terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja podkreślił, że tak korzystny kontrakt to zasługa działającego od lutego w Londynie biura handlowego spółki.

Tego typu dostawy jednorazowe – spotowe – są to często oferty, które mają czas trwania kilku godzin. Trzeba być blisko środowiska handlującego gazem, żeby móc szybko podejmować decyzje i zawierać korzystne transakcje. Tę transakcję zawarliśmy dlatego, że bardzo konsekwentnie realizujemy strategię dywersyfikowania dostaw gazu do Polski. Realizujemy strategie maksymalnego wykorzystania mocy przepustowości w terminalu im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Zawarliśmy tę transakcję również dlatego, że jest bardzo korzystna cenowo – powiedział Maciej Woźniak.

Od czerwca ub.r. do sierpnia 2017 r. do Polski trafiło łącznie ponad 2 mld metrów sześciennych gazu ziemnego po regazyfikacji.

W przyszłym roku w ramach kontraktu długoterminowego między PGNiG i Qatargas Polska otrzyma blisko 3 mld metrów sześciennych gazu ziemnego po regazyfikacji.

RIRM

drukuj