39. miejsce Polski w światowym rankingu konkurencyjności

Polska zajęła 39. miejsce w tegorocznym globalnym rankingu konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). To spadek o trzy pozycje względem zeszłego roku, mimo wzrostu tzw. scoringu, czyli oceny punktowej – poinformował dr Piotr Boguszewski z NBP, który koordynuje badanie WEF dla Polski.

Na obecny wynik duży wpływ miała zmiana metodologii badań. Włączono do nich m.in. mikrofirmy, które w Polsce wskazują na większą liczbę problemów niż firmy duże i średnie. Według NBP oceny najmniejszych firm obniżyły pozycję Polski.

Dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula przypomina, że w rankingu notowane są pozycje 148 krajów. Spadek Polski z 36. na 39. miejsce oznacza, że mikroprzedsiębiorstwa w naszym kraju napotykają wiele trudności w funkcjonowaniu.

– Można wymienić, skąd te problemy się biorą. Są to przede wszystkim wysokie składki ZUS, zbiurokratyzowana i przeregulowana gospodarka oraz zagmatwane przepisy. Jesienią 2015 roku obecna władza zastała po swoich poprzednikach istną stajnię Augiasza w przepisach dotyczących funkcjonowania gospodarki, w tym przede wszystkim mikroprzedsiębiorstw i sposobie funkcjonowania administracji. Porządek w tej stajni jest robiony. Oczywiście, to musi potrwać, bo ten porządek jest robiony stopniowo – podkreśla dr Marian Szołucha.

Wśród pozytywnych działań rządu ekspert wymienił: złagodzenie wymogów związanych z prawem pracy, planowane na 2018r. obniżenie składek ZUS dla najmniej zarabiających przedsiębiorców czy cyfryzacja administracji.

Pierwsze miejsce w najnowszym rankingu zajęła Szwajcaria, drugie – Stany Zjednoczone, a trzecie – Singapur.

Według NBP Globalny Indeks Konkurencyjności, który jest podstawą konstrukcji rankingu konkurencyjności krajów, ma kluczowe znacznie m.in. dla zagranicznych inwestorów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl