Tatry. Jesienne wędrówki z przewodnikiem

We wszystkie wrześniowe soboty Tatrzański Park Narodowy (TPN) organizuje bezpłatne wycieczki z przewodnikiem, kierowane szczególnie do rodzin z dziećmi.

„Nasze wakacyjne wędrówki z przewodnikiem po Tatrach cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że postanowiliśmy je kontynuować jesienią” – powiedziała Paulina Kołodziejska z TPN.

„Podczas wakacji dwa razy w tygodniu chętni mogli skorzystać z bezpłatnych wycieczek tatrzańskimi szlakami z przewodnikiem” – przypomniała.

Wędrówki prowadzone są przez pracowników TPN, którzy na co dzień zajmują się edukacją. Prowadzący będą czekać na chętnych w oznaczonych punktach przy wejściach do parku.

Początek każdej wyprawy zaplanowano na godz. 8.00 rano. Każda z wycieczek ma potrwać około czterech godzin. Pierwsza wycieczka odbędzie 9 września i poprowadzi przez Dolinę Białego na Sarnią Skałkę i dalej do Doliny Strążyskiej. Przewodnicy nie tylko bezpiecznie oprowadzą turystów po tatrzańskich szlakach, ale i ciekawie opowiedzą o tutejszej przyrodzie.

W kolejne soboty zaplanowano wyprawy na Kopieniec, Przysłop Miętusi, do Lodowego Źródła i na Halę Stoły. Chętni wędrowcy powinni być odpowiednio ubrani; powinni posiadać górskie buty i ubranie przeciwdeszczowe. Jak zapewniają organizatorzy, proponowane trasy nie są trudne, a z przejściem tych szlaków powinny poradzić sobie nawet dzieci.

„Uczestnicy muszą być jednak świadomi zagrożeń wynikających z przebywania w górach. Trzeba zawsze zachować ostrożność, aby nie upaść na kamienistym szlaku” – mówiła Paulina Kołodziejska.

Na górskim trakcie istnieje możliwość spotkania dzikich zwierząt takich jak żmije czy niedźwiedzie.

Wycieczki organizowane przez TPN nie są przeznaczone dla grup zorganizowanych. Mogą brać w nich udział tylko turyści indywidualni i rodziny. Tatry rocznie odwiedza ok. 3 mln turystów. Turyści mogą wędrować po 275 km znakowanych szlaków o różnych stopniach trudności, od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne.

PAP/RIRM

drukuj