Szczecin. Podejrzany ws. korupcji w elektrowni ponownie w areszcie

Podejrzany ws. korupcji w Elektrowni Szczecin ponownie przebywa w areszcie – poinformowała dziś szczecińska prokuratura okręgowa. Mężczyzna wyszedł na wolność, ale musiał wrócić do aresztu po decyzji sądu apelacyjnego.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie uwzględnił w połowie sierpnia br. zażalenie prokuratora i uznał, że podejrzany powinien w dalszym ciągu pozostawać w areszcie – podała prokuratura. Decyzja sądu jest prawomocna.

Pod koniec lipca br. sąd okręgowy wydał postanowienie o przedłużeniu tymczasowego aresztowania wobec jednego z podejrzanych ws. korupcji w Elektrowni Szczecin Waleriana F. Sąd zastrzegł, że podejrzany będzie mógł opuścić areszt po wpłaceniu poręczenia majątkowego. Takie poręczenie wpłacono i F. został zwolniony z aresztu.

F. jest obecnie jedynym podejrzanym ws. korupcji w Elektrowni Szczecin, który przebywa w areszcie – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Joanna Biranowska-Sochalska. Jak dodała, wcześniej w areszcie przebywało łącznie trzech podejrzanych w tej sprawie.

Śledztwem ws. korupcji objętych jest blisko 40 osób. Na początku lipca br. 10 osób, w tym 9 pracowników Elektrowni Szczecin wchodzącej w skład Zespołu Elektrowni Dolna Odra, usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i łapownictwa.

Śledczy ustalili, że osoby zatrudnione w Elektrowni Szczecin odbierały od dostawców, w zamian za łapówki, biopaliwo o właściwościach niespełniających norm technicznych przewidzianych w umowie.

Według prokuratury, ich działalność spowodowała wielomilionowe straty na szkodę Polskiej Grupie Energetycznej, do której należy elektrownia.

W lutym br. funkcjonariusze CBA zatrzymali w tej sprawie 12 osób, w tym pracowników Elektrowni Dolna Odra w Szczecinie. Wśród zatrzymanych był główny inżynier ds. wytwarzania energii w elektrowni, którego ujęto podczas przyjmowania 50 tys. zł łapówki.

PAP/RIRM

drukuj