fot. twitter.com

Budowa terminalu kontenerowego – strategiczna inwestycja w porcie Szczecin – Świnoujście 

Trwają prace nad budową portów zewnętrznych. Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Szczecinie-Świnoujściu podwoi przeładunki, przyniesie większe zyski i da pracę setkom osób.  

Polska gospodarka morska wypływa na szerokie wody.

– To jest moment, w którym należy przechwycić ładunki – powiedział minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

A dokładniej – wyprzedzić konkurencję. Wiatr w żagle mają dać trzy inwestycje: Port Centralny w Gdańsku, Port Zewnętrzny w Gdyni oraz Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Szczecinie-Świnoujściu.

– Terminal w Świnoujściu będzie bardzo nowoczesnym terminalem. Będzie terminalem wykorzystującym nowe technologie. Chcemy, żeby wpisał się w linię zielonego portu, czyli portu bardzo przyjaznego dla lokalnego środowiska, dla środowiska bałtyckiego – mówił prezes portu Szczecin-Świnoujście Krzysztof Urbaś.

Jeśli inwestycja zostanie zrealizowana, port będzie mógł przyjmować największe statki świata.

– Są to statki o długości 400 metrów. W tej chwili największy posiada szerokość 65 metrów, 25 rzędów kontenerów. To tak, jakby postawić jedno po drugim cztery boiska piłkarskie – dodał Krzysztof Urbaś.

Większe statki przyniosą większe zyski.

– Chcemy podwoić przeładunki w porcie szczecińskim. Wszelkie analizy wskazują, że ten port będzie portem niezwykle rozwojowym – zaznaczył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Nowy port kontenerowy nie tylko przyniesie większe zyski, ale da lokalnym mieszkańcom nowe miejsca pracy.

– Od 600 do 1000 osób bezpośrednio na terminalu może być zatrudnionych. Takie są realia i tak jest wszędzie na świecie – powiedział wiceprezes portu do spraw rozwoju dr Jacek Cichocki.

Rozwinie się także korytarz środkowo-europejski. 

– Odrzańska droga wodna, droga C59, która jest przewidziana do modernizacji, oczywiście droga S3, tworzy multimodalny system – dodał minister Marek Gróbarczyk.

Prace ma przyspieszyć ustawa o portach zewnętrznych. Sejm zagłosuje nad nią w najbliższy piątek.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl