B. Szydło: Nowe ministerstwa, utworzone przez nasz rząd, świetnie poradziły sobie z powierzonymi zadaniami

Premier Beata Szydło kontynuuje przegląd resortów. Dziś spotkała się z ministrami odpowiedzialnymi za cyfryzację oraz gospodarkę morską i żeglugę śródlądową.

Resorty cyfryzacji oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej rok temu utworzył rząd Prawa i Sprawiedliwości. Nowe ministerstwa świetnie poradziły sobie z powierzonymi zadaniami – mówiła premier Beata Szydło.

– Mimo, że to są niewielkie ministerstwa, jeśli chodzi o zakres zadań i wielkość budżetową, to są to jedne z najbardziej zapracowanych resortów – wskazała szefowa polskiego rządu.

Jednym z najważniejszych priorytetów Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którym kieruje minister Marek Gróbarczyk, jest odbudowa przemysłu stoczniowego. Ma to ułatwić specjalna ustawa wprowadzająca ulgi w produkcji statków – powiedział szef resortu.

W doprowadzonej do prawie całkowitej ruiny Stoczni Szczecińskiej znów mają powstawać statki. Zakład zbuduje m.in. promy dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Odtworzenie stoczni to duże wyzwanie – ocenił dr inż. Sławomir Niecko, wiceprzewodniczący Klastra Logistyczno Transportowego Północ-Południe.

– Z jednej strony cała infrastruktura, którą trzeba tam od nowa wstawić, a z drugiej strony ludzie. Część pracowników byłej Stoczni Szczecińskiej pracuje w Norwegii, Szwecji w Danii i trzeba spróbować wrócić do nich albo kształcić nowe kadry – wskazał dr Niecko.

Dlatego resort stawia na edukację – podkreślił Marek Gróbarczyk.

– Przejmujemy funkcjonujące szkoły i rozpoczynamy cały proces szkolnictwa zawodowego, który ma służyć branży morskiej i śródlądowej – wskazał.

Drugi ważny priorytet ministerstwa to właśnie rozwój żeglugi śródlądowej.

– Nie ma innej możliwości i nie ma większego potencjału w reindustrializacji kraju, jak wszystko to, co jest związane z żeglugą śródlądową – dodał minister Gróbarczyk.

Przez cały miniony rok trwały intensywne prace związane z przywróceniem żeglowności m.in. na Odrze i Wiśle. W ciągu dwóch lat ma zostać oddany dla żeglugi odcinek Odry miedzy Gliwicami i Opolem – powiedziała Teresa Szczerba, p.o. dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

– Ten jeden rok intensywnej pracy pozwolił nam na przegląd problemów i rozpoczęcie zadań, które zaniedbano i nie prowadzono – zaznaczyła Teresa Szczerba.

Za dwa lata zostanie też wybrana dokładna lokalizacja przekopu Mierzei Wiślanej.

Resort dba również o interesy polskich rybaków. Wprowadzono m.in. programy pomocowe – dodał Marek Gróbarczyk.

Dla Ministerstwa Cyfryzacji ostatni rok był czasem naprawiania błędów i poważnych zaniedbań w dziedzinie cyfryzacji i państwowych systemów informatycznych – wskazała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Szefowa resortu chce ułatwić dostęp obywateli do e-usług.

– To są rozwiązania, które mają spowodować, że gdy obywatel będzie chciał, potrzebował lub pożądał kontaktu z administracją, będzie mógł ten kontakt zrealizować ze swojego fotela czy kanapy 24 godziny na dobę – powiedziała Anna Streżyńska.

Resort planuje wprowadzić możliwość korzystania z dokumentów, np. z legitymacji studenckich czy emerytów i rencistów, w formie cyfrowej. Ministerstwo stawia również na cyberbezpieczeństwo kraju oraz zwykłych obywateli. Resort planuje tez duże inwestycje telekomunikacyjne.

– Ponad 3 mld złotych zostanie zainwestowane w białe plamy, budowanie pokrycia szerokopasmowym internetem w Polsce – powiedziała minister Streżyńska.

Zwiększanie dostępności internetu jest bezpośrednio związane z tworzeniem ogólnopolskiej sieci edukacyjnej. Polskie dzieci mają uczyć się programowania, a zdolni informatycy będą mogli liczyć na stypendia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj