fot. facebook.com/jacek.sasin.1/

J. Sasin: Rząd ma przygotowane rozwiązania prawne, by gospodarstwa domowe nie odczuły podwyżki cen prądu

Zrobimy wszystko, żeby indywidualne gospodarstwa domowe nie odczuły podwyżki cen prądu; rząd ma przygotowane pewne rozwiązania prawne; mogą to być rekompensaty dla odbiorców – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Zrobimy wszystko, żeby indywidualne gospodarstwa domowe nie odczuły podwyżki cen prądu” – zapowiedział w RMF Jacek Sasin.

Jak dodał, „są różne metody, żeby podwyżki nie było”.

„Tak, jak zrobiliśmy to w tym roku, że było to ustawowe zamrożenie cen, czyli tak naprawdę budżet rekompensował to wprost firmom energetycznym. Istnieją również inne metody, jak chociażby rekompensaty dla samych odbiorców” – powiedział wicepremier.

Urząd Regulacji Energetyki w październiku wezwał tzw. sprzedawców z urzędu – cztery największe firmy prowadzące sprzedaż energii elektrycznej – do przedłożenia wniosków taryfowych na 2020 rok. Wnioski od spółek obrotu PGE, Enei, Energi i Taurona wpłynęły 15 listopada. Urząd zażądał dodatkowych wyjaśnień, które spółki złożyły. URE analizuje również wnioski taryfowe operatorów systemów dystrybucyjnych

„Urząd Regulacji Energetyki to jest instytucja niezależna i analizuje (…) wnioski firm energetycznych, które zostały złożone, jeśli chodzi o ustalenie taryf. (…)oczekiwania firm – co tu dużo mówić – są takie, żeby te ceny wzrosły” – zaznaczył wicepremier.

„Powiedziałem, że nie zapłacą więcej gospodarstwa domowe, tak? To jest to samo, że nie będzie podwyżki, tak? Nie zapłacą więcej gospodarstwa domowe i to podtrzymuję. Mamy przygotowane pewne rozwiązania prawne, o których będę mówił w sytuacji, jeśli będziemy mieli jasność co do tego, jaki będzie werdykt URE. Wtedy też będę mówił o rozwiązaniach prawnych” – zapowiedział Sasin.

Zastrzegł, że w przypadku firm czy instytucji publicznych „tutaj żadnych deklaracji nie składamy”.

PAP

drukuj