By Avi1111 dr. avishai teicher - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27739043

Gdańsk: uroczystości upamiętniające manifestacje robotników w 1970 i 1981 roku

W Gdańsku mają dziś miejsce uroczystości upamiętniające manifestacje robotników w 1970 i 1981 roku. Początek wydarzenia zaplanowano przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Po południu prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek wręczy odznaczenia państwowe. Z kolei o godz. 17.00 w Bazylice św. Brygidy sprawowana będzie Eucharystia.

14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk. Powodem było ogłoszenie podwyżek na artykuły pierwszej potrzeby, przede wszystkim na żywność. Fala strajków i manifestacji ulicznych przybrały charakter powstania robotniczego, krwawo stłumionego przez komunistyczne władze, objęły one większość Wybrzeża.

49 lat temu w Gdańsku przez cały dzień trwały manifestacje. Na polecenie Zenona Kliszki z KC PZPR zablokowano Stocznię, a do próbujących z niej wyjść na ulicę robotników, wojsko otworzyło ogień. Fala strajków rozlała się po całym Wybrzeżu. Także 11 lat później, w rocznicę tamtych wydarzeń, władze tłumiły brutalnie gdańskie manifestacje.

Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń dziś przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców zostaną zapalone znicze, złożone wieńce i kwiaty. O godz. 13.00 w sali BHP Stoczni Gdańskiej prezes IPN Jarosław Szarek wręczy odznaczenia państwowe. Zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze przy grobie Antoniego Browarczyka na Cmentarzu Łostowickim – pierwszej ofiary stanu wojennego.

O godz. 16.15 zostaną zapalone znicze przy tablicy pamiątkowej na budynku byłego KW PZPR oraz przed pomnikiem Antoniego Browarczyka. Z kolei o godz. 17.00 w Bazylice św. Brygidy sprawowana będzie Eucharystia. Po Mszy św. uczestnicy manifestacji przejdą przed Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie odbędzie się Apel Poległych.

TV Trwam News

drukuj