fot. wikipedia.org

W siedzibie MGMiŻŚ odbędzie się spotkanie dot. sytuacji morskich wędkarzy rekreacyjnych

W resorcie gospodarki morskiej ma odbyć się dziś posiedzenie komitetu monitorującego wykorzystanie Funduszu Rybackiego dotyczące sytuacji morskich wędkarzy rekreacyjnych. Chodzi o unijny zakaz połowu dorsza w Bałtyku. Na spotkanie zaproszono także przedstawicieli Komisji Europejskiej.

Na posiedzeniu mają być przedstawione propozycje wsparcia wędkarstwa rekreacyjnego poprzez objęcie go środkami z funduszy unijnych. Przedstawiciele resortu już od dawna zgłaszali taką konieczność podczas spotkań w Brukseli.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreśla, że z myślą o wędkarzach morskich resort podejmuje szereg działań nakierowanych na wsparcie w obszarze finansowym i pozafinansowym.

– To też działania przede wszystkim ze środków unijnych, mające na celu wsparcie rybaków, ale i również możliwość włączenia rybaków rekreacyjnych. Na tę okoliczność odbędzie się w ministerstwie spotkanie z Komisją Europejską i przedstawienie naszych postulatów na okoliczność zakazu, który został wprowadzony i potrzeby wsparcia środków unijnych właśnie dla rybaków rekreacyjnych – zaznacza minister Marek Gróbarczyk.  

Wprowadzony przez Komisje Europejską 4-letni zakaz połowu dorsza we wschodniej części Bałtyku ma obowiązywać od nowego roku. Restrykcje mają pomóc w odbudowie populacji tej ryby. Na unijne rekompensaty mogą liczyć tylko rybacy pełnomorscy.

Wędkarze rekreacyjni domagają się odszkodowań i planują protest. W styczniu chcą przeprowadzić blokady polskich portów strategicznych.

RIRM

drukuj