fot. twitter.com/MGMiZS_GOV_PL

Spotkanie ws. przekopu Mierzei Wiślanej szefa MGMiŻŚ z marszałkiem Pomorskiego

O aspektach budowy przekopu Mierzei Wiślanej i jej strategicznym charakterze dla państwa polskiego mówił dzisiaj minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk podczas spotkania z marszałkiem woj. pomorskiego – poinformowało MGMiŻŚ.

Minister Marek Gróbarczyk po spotkaniu powiedział, że wymieniono się opiniami nt. realizacji tej inwestycji i przedyskutowano wzajemne obiekcje.

W dzisiejszym komunikacie po spotkaniu biuro prasowe resortu gospodarki morskiej przekazało, że marszałek woj pomorskiego Mieczysław Struk jest jedną z osób, które krytycznie odnosiły się do budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. W związku z tym Marek Gróbarczyk zaprosił marszałka województwa pomorskiego na spotkanie, na którym zaprezentował wszystkie aspekty budowy i przedstawił jej strategiczny charakter dla państwa polskiego. Z kolei Marszałek Struk przedstawił tematy, które nurtują władze samorządowe województwa pomorskiego.

W komunikacie podano, że spotkanie przebiegało w konstruktywnej atmosferze, sprzyjającej kompromisom. Wymieniliśmy się swoimi opiniami nt. realizacji tej inwestycji i przedyskutowaliśmy wzajemne obiekcje – powiedział minister po spotkaniu.

Obecni podczas spotkania przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni zaprezentowali aspekty techniczne budowy kanału, aktualne działania oraz harmonogram prac w 2019 roku – podano w komunikacie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie 5 grudnia podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji „Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską z lokalizacją w Nowym Świecie”. To otwiera drogę do wydania pozwolenia na budowę na podstawie specustawy o przekopie oraz do rozpoczęcia procedury wyłonienia wykonawcy inwestycji.

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to projekt, który ma znacząco poprawić dostęp do portu morskiego w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie. Rozwój tego portu będzie sprzyjał powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawi walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski.

Budowa kanału zakończyć się ma do 2022 roku. Koszt inwestycji wyniesie 880 mln zł i w całości będzie pokryty z budżetu państwa.

PAP/RIRM

drukuj